• انتشار: ۲ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۳۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 63909
پرینت

 رئیس اداره زندان های طالبان: قطع دستان دزدان ضروری است

ملا نورالدین ترابی سرپرست اداره زندان های طالبان می گوید قطع دستان دزدان برای تامین امنیت ضروری است.

ملا نورالدین ترابی سرپرست اداره زندان های طالبان که در دوران حاکمیت قبلی این گروه بر افغانستان رئیس امر به معروف و نهی از منکر بود در گفتگویی با آسوشیتدپرس ضمن دفاع از عملکرد طالبان در دوران حاکمیت قبلی شان گفت قطع دستان دزدان برای امنیت ضروری است.

او افزود که اداره طالبان در حال بررسی سیاستی است که اجرای حدود شرعی در حضور عام باشد و یا خیر.

این گروه قبلا بسیاری از مجازات های شرعی را در ملا عام مانند غازی استادیوم کابل انجام می داد.

ملا ترابی گفت “همگی ما را به خاطر اجرای حکم در استادیوم نقد می کنند در حالیکه ما هیچ موقع در مورد قوانین و مجازات های آنها چیزی نگفته ایم. هیچ کس به ما نمی تواند بگوید که قوانین مان باید چگونه باشد. ما از اسلام پیروی می کنیم و قوانین را براساس قرآن خواهیم ساخت.”

ملا نورالدین ترابی که در لیست تحریم های سازمان ملل متحد قرار داد از بنیانگذاران گروه طالبان است که یک چشم و یک پای خود را طی جنگ های دهه ۸۰ میلادی مقابل شوروی از دست داد.

ترابی علاوه کرد که در حکومت فعلی آنها قضات به شمول قاضی های زن می توانند قضاوت کنند اما بنیان قانون افغانستان براساس قران خواهد بود.

آسوشیتدپرس می نویسد زمانی که طالبان در سال ۱۹۹۶ بر افغانستان مسلط شدند، یکی از نخستین کارهای ملا نورالدین ترابی این بود که بر سر یک خبرنگار زن فریاد زد و او را از اتاقی که همه مردان بودند بیرون کرد؛ سپس به صورت مردی که به این اقدام او اعتراض کرده بود سیلی محکمی زد. ملا ترابی همچنین به خاطر از بین بردن نوارکاست های موسیقی از داخل موترها و یا خانه ها در آن زمان معروف است. ورزش ممنوع شده بود و نیروهای تحت امر ملا نورالدین ترابی کسانی که ریش هایشان را کوتاه می کردند کتک می زدند، و مردان را پنج بار در طول روز مجبور به رفتن به مساجد برای خواندن نماز می کردند.  

اما هم اکنون ملا نورالدین ترابی در گفتگوی تازه اش با خانم «کتی گانون» خبرنگار زن آسوشیتدپرس می گوید “ما نسبت به گذشته تغییر کرده ایم.”

او افزوده است که طالبان اکنون به تماشای تلویزیون، داشتن موبایل و عکس و فیلمبرداری اجازه می دهد زیرا این ابزار هم اکنون یک ضرورت است، و از طرفی نیاز طالبان برای انتشار پیام هایشان را نیز برطرف می سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.