• انتشار: 2 نوامبر 2016
  • ساعت: 10:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15006
پرینت

رئیس اجراییه برای اشتراک در کنفرانس شانگهای به قرقیزستان می رود

داکتر عبدالله رئیس اجراییه در رأس یک هیئت بلندپایه دولتی، برای اشتراک در کنفرانس همکاری شانگهای امروز(چهارشنبه) به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر می کند.

داکتر عبدالله رئیس اجراییه در رأس یک هیئت بلندپایه دولتی، برای اشتراک در کنفرانس همکاری شانگهای امروز(چهارشنبه) به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر می کند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجراییه به رسانه ها گفت:‌ نشست کشورهای عضو شانگهای فردا پنجشنبه در بیشکک برگزار می شود و عبدالله عبدالله در رأس یک هیأت عالیرتبه به منظور شرکت در این نشست عازم بیشکک خواهد شد و برای عضویت افغانستان رایزنی های لازم را به عمل خواهد آورد.

گفته می شود عبدالله با شرکت در نشست نخست وزیران کشورهای سازمان همکاری شانگهای، ‌برای عضویت دایم در این سازمان تلاش خواهد کرد.

افغانستان در سازمان شانگهای در سال‌های اخیر به عنوان عضو ناظر در این سازمان پذیرفته شد و اکنون در تلاش است که عضویت دایمی این سازمان را بدست آورد.

رئیس اجراییه در حاشیه این نشست در باره مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و برقراری صلح در این کشور با شماری از سران اعضای کشورهای همکاری های شانگهای بحث و گفت و گو خواهد کرد.

سازمان شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه ‌گذاری شد، نقش اصلی و تعیین کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می ‌دهند.

علاوه بر اعضای اصلی سازمان شانگهای، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

سازمان اجلاس شانگهای سال گذشته به درخواست های پاکستان و هند پاسخ مثبت داد و سرانجام این دو کشور بعد از سالها انتظار به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.