• انتشار: ۲۹ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۱۲
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 66188
پرینت

رئیس اتحادیه صرافان هرات: تاکنون ۲۰ مورد اختطاف صرافان ثبت شده است

بهاالدین رحیمی رئیس اتحادیه صرافان هرات ضمن انتقاد از وضعیت امنیتی برای سرمایه گذاران و تاجران کشور می گوید از سال گذشته تاکنون ۲۰ مورد اختطاف صرافان در این ولایت ثبت شده است.

بهاالدین رحیمی رئیس اتحادیه صرافان هرات امروز (پنجشنبه ۲۹ میزان) به خبرنگار رها در هرات می گوید از سال ۱۳۹۹ تاکنون ۲۰ مورد اختطاف صرافان در این ولایت توسط نهادهای امنیتی به ثبت رسیده است.

آقای رحیمی ضمن انتقاد از این وضعیت امنیتی می گوید در دولت پیشین سرمایه گذاران و تاجران کشور از نبود امنیت کافی رنج می بردند که این خود سبب فرار سرمایه های آنان از کشور گردید.

وی می افزاید گرچه وضعیت امنیتی برای قشر سرمایه گذار کشور نسبت به دولت پیشین هم اکنون کمی بهتر شده است، اما همچنان این موضوع سبب جذب و یا بازگشت سرمایه گذاران و تاجران به کشور نشده است.

رئیس اتحادیه صرافان هرات علاوه می کند که از زمان روی کار آمدن دولت موقت طالبان تنها یک مورد اختطاف صرافان در این ولایت به ثبت رسید که آن هم اختطافگران در جریان درگیری با نیروهای امارت اسلامی طالبان کشته شده و سپس جنازه هایشان در نقاط مختلف شهر هرات آویزان شدند.

آقای رحیمی تصریح کرد در حال حاضر شمار زیادی از تاجران و سرمایه گذاران هرات به دلیل مشکلات امنیتی افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه و یا اروپایی رفته اند و سرمایه هایشان را نیز به نحوی خارج ساخته اند.

به گفته ی وی، این تاجران و سرمایه گذاران تنها زمانی به افغانستان باز می گردند که فضای امنیتی مناسب برایشان مناسب باشد.

بهاالدین رحیمی افزود در کشورهای همسایه و یا اروپایی فضای مناسبی برای سرمایه گذاری افغان ها فراهم نیست اما آنها بخاطر وضعیت امنیتی مجبور به رفتن به آن کشورها شده اند.  

در همین حال، محمد رضا رحیمی یک تن از تاجران ولایت هرات نیز به خبرنگار رها می گوید که تجارت و سرمایه گذاری زمانی نتیجه درستی به همراه دارد که تاجران از امنیت لازم برخوردار باشند.

محمد رضا رحیمی می گوید که در حال حاضر در کشور ایران بسر می برد و بیشتر تجارت سرمایه اش را به این کشور انتقال داده است.

وی علاوه می کند که به دنبال تحولات سیاسی اخیر در کشور شمار زیادی از تاجران و سرمایه گذاران سرمایه هایشان را از افغانستان خارج کرده و در کشورهای بیرونی تجارت شان را انجام می دهند.

طالبان در هرات چندی پیش چهار آدم ربا را در جریان یک درگیری مسلحانه که قصد داشتند یک صراف را در این ولایت به همراه فرزندش اختطاف کنند، کشته و سپس جنازه هایشان را در چهار نقطه مختلف شهر هرات برای نمایش دیگران آویزان کردند.

شمار زیادی از مردم که از ناامنی و سرقت های مسلحانه به فغان آمده اند از این اقدام طالبان استقبال کرده، اما شمار دیگری از این اقدام به شدت انتقاد کرده و آن را خلاف موازین حقوق بشری بین المللی عنوان کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.