سیاست

رئیس آی اس آی پاکستان در کابل چه می کند؟ 

جنرال «فیض حمید» رئیس اداره استخبارات پاکستان (آی اس آی) امروز در سفری از پیش اعلام نشده وارد کابل که اکنون در تصرف طالبان است شد تا بر اساس گزارش رسانه های پاکستانی با مقامات طالبان درباره مسایل دو کشور از جمله امنیت و اقتصاد و دیگر مسایل گفتگو کند.

از سوی دیگر، طالبان که تا هفته پیش اعلام می کردند طرح ساختاری نظام سیاسی جدید را تا روز جمعه اعلام می کند، ارائه آن را به تعویق انداخته است.

همزمانی سفر رئیس اداره استخبارات پاکستان و به تعویق انداختن معرفی ساختار نظام سیاسی جدید در افغانستان از سوی طالبان اکثر مردم را متعجب ساخته است.

رسانه های پاکستان می گویند که جنرال فیض حمید به دعوت مقامات طالبان وارد افغانستان شده تا در خصوص ساختار سیاسی جدید بحث و گفتگو کنند.  

جنرال فیض حمید به محض ورود به فرودگاه کابل گفت «نگران نباشید همه چیز درست می شود.»

برخی منابع می گویند که هدف از سفر آقای فیض حمید گنجاندن شبکه حقانی در ساختار سیاسی جدید در افغانستان است.

این منابع می افزایند که طی چند روز اخیر مذاکرات پیوسته ای میان سران طالبان و شبکه حقانی برای طرح ساختار جدید حکومتی بوده است.  

مریم سلیمان خیل نماینده پیشین در ولسی جرگه در توییتی نوشته است «براساس چیزهایی که من شنیده ام، رئیس آی اس آی وارد کابل شده تا مطمئن شود ملا برادر ریاست اداره دولت را نخواهد داشت و در عوض آن شبکه حقانی باشد. اختلافات زیادی میان سران طالبان وجود دارد و ملا برادر از تمامی افراد طالبان خواسته تا برای فعلا از جنگ با پنجشیر دست بردارند.»

به نظر می رسد هر چه این اختلافات بر سر اینکه چه کسی در راس دولت قرار بگیرد نه تنها اعلام نظام سیاسی جدید به تعویق می افتد، بلکه فرصت برای نیروهای جبهه مقاومت پنجشیر بیشتر فراهم می گردد.

پیش تر طالبان گفته بود که روز جمعه ساختار جدید حکومتی را اعلام می کند، پس از آن این اعلام به روز شنبه موکول گردید و در نهایت روز شنبه اعلام شد که طرح جدید حکومتی به کار بیشتری نیاز دارد و چند روزی نیز زمان خواهد برد.

پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، این دومین مقام جاسوسی کشورهای خارجی است که به کابل سفر می کند تا با مقامات طالبان دیدار و گفتگو کنند. هفته گذشته ویلیام برنز رئیس سازمان سیای آمریکا وارد کابل شد تا با ملا عبدالغنی برادر دیدار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا