بین المللسیاست

رؤسای جمهور افغانستان و قزاقستان بر گسترش همکاری‌ها تأکید کردند

در این دیدار اقای غنی گفت که افغانستان با قزاقستان روابط دیرینه دارد و این روابط همچنان گسترش مزید خواهد یافت. دوجانب در خصوص توسعۀ همکاری‌های ترانزیتی افغانستان و قزاقستان نیز بحث و تبادل نظر کردند.

نظربایف رئیس‌جمهوری قزاقستان ضمن تأکید بر همکاری‌های بیشتر ترانزیتی و تجارتی، خواهان تعیین هیئت دوجانبه در این زمینه شد. همچنان وی گفت که باید روی احداث خط آهن که از ازبکستان به قزاقستان و چین امتداد می‌یابد کارهای همه‌جانبه و مشترک انجام شود.

وی تصریح‌داشت که دو کشور در عرصۀ ترانزیت به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌اند که تغییرات اساسی را در منطقه رقم خواهد زد. نظربایف با اشاره به روابط تحصیلی دو کشور گفت که تأمین روابط پوهنتون‌های افغانستان و قزاقستان می‌تواند به مثابۀ پُل ارتباط میان دو ملت عمل کند.

رئیس جمهور قزاقستان از استراتیژی امریکا در قبال افغانستان و کشورهای منطقه استقبال نمود و آن را در بهبود اوضاع منطقه به‌ویژه وضعیت کنونی افغانستان مؤثر عنوان کرد.

در مقابل، رئیس‌جمهوری استراتیژی امریکا را در قبال افغانستان و منطقه یک فرصت دانست و تأکید ورزید که باید از این فرصت به نفع منطقه به خوبی استفاده شود. وی گفت که اولویت ما تأمین صلح پایدار است و افغانستان آماده‌است تا با پاکستان و گروه‌های طالبان گفت‌وگو کند.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی از قزاقستان خواست تا در عرصۀ ترمیم تجهیزات نظامی، افغانستان را همکاری نماید که این خواست از سوی رئیس جمهور آن کشور پذیرفته‌ شد.

همچنان، سران دو کشور در بارۀ موضوعات گوناگون به‌ویژه امنیت منطقه و پروسۀ صلح بحث و تبادل نظر کردند.#

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا