• انتشار: 21 فوریه 2020
  • ساعت: 12:44
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41805
پرینت

رأی گیری انتخابات پارلمانی ایران آغاز شد

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران برای گزینش ٢٩٠ نماینده از ۲۰۸ حوزه انتخابیه ای کشور صورت می‌گیرد و به گفته ستاد انتخابات ایران، در کل این کشور ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

امروز جمعه ۲ حوت(اسفند) رای گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در سراسر این کشور از ساعت ٨ به وقت محلی آغاز شد.

این یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران از زمان استقرار جمهوری اسلامی در این کشور می باشد.

شورای نگهبان ایران هفته گذشته اسامی داوطلبان برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور را تایید کرد و تبلیغات انتخاباتی آغاز شد. براساس قوانین انتخاباتی در ایران کسب بیش از نیمی از آرا در دور اول انتخابات در حوزه انتخابیه برای ورود به مجلس لازم است و در غیر اینصورت، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

مقامات حکومتی ایران از مردم خواسته‌اند به طور گسترده در رای‌گیری شرکت کنند و آن را برای نشان دادن حمایت مردمی از نظام حکومتی و رفع مشکلات ایران لازم توصیف کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در لحظات اول آغاز رای‌گیری، رای خود را به صندوق سیار انداخت. وی امروز را “جشن ملی” برای ایرانیان توصیف کرد و گفت دادن رای وظیفه شرعی هر شهروند این کشور است.

علاوه بر انتخاب نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری این کشور هم همزمان انجام می شود.

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران برای گزینش ٢٩٠ نماینده از ۲۰۸ حوزه انتخابیه در این کشور صورت می‌گیرد و به گفته ستاد انتخابات ایران، در کل ایران ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۶۶ نفر کسانی هستند که با رسیدن به سن ۱۸ سالگی برای اولین بار می توانند در انتخابات شرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.