سیاستِتیتر یک

ذبیح الله مجاهد: دنیا ما را به رسمیت بشناسد تا با مشکل مواجه نگردد

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز شنبه به خبرنگاران گفت اگر دنیا طالبان را به رسمیت نشناسد و دارایی های افغانستان را آزاد نکند، این به مشکلی نه تنها برای افغانستان که برای کل دنیا تبدیل خواهد شد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت: «پیام به آمریکا و دیگر کشورهای دنیا این است که اگر به رسمیت نشناختن طالبان ادامه یابد، مشکلات افغانستان ادامه می یابد، و این یک مشکل برای منطقه است و می تواند به مشکلی برای کل دنیا تبدیل شود.»

آقای مجاهد همچنین افزود که جنگ قبلی آمریکا و طالبان هم بخاطر این بود که طرفین روابط دیپلماتیک با یکدیگر نداشتند.  

او گفت: «مسایلی که منجر به جنگ میان طرفین شد، می توانست از طریق مذاکره و دیپلماسی حل گردد.»

سخنگوی طالبان علاوه کرد که به رسمیت شناختن طالبان حق مردم افغانستان است.

در حدود دو ماه می شود که طالبان دولت موقت خود را اعلام کرده است اما با این وجود تاکنون هیچ کشوری آنها را به رسمیت نشناخته اند و تمامی کشورها بر تشکیل ساختار سیاسی همه شمول در افغانستان به عنوان پیش شرطی برای به رسمیت شناختن آنها تاکید کرده اند.

در دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان که چهارشنبه هفته گذشته در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران نیز برگزار شد، شرکت کنندگان در پایان نشست، تشکیل ساختار سیاسی فراگیر و همه شمول را به عنوان راه حل اصلی مشکلات افغانستان بیان کردند.

با مسدودی دارایی های افغانستان و تعلیق تعامل بانک جهانی و دیگر نهادهای مالی با افغانستان، هم اکنون افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد.

بیکاری و نبود درآمد اقتصادی از یک سو و افزایش قیمت های مواد غذایی از سوی دیگر، مردم افغانستان را در تنگنای اجتماعی سختی قرار داده است.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان روز گذشته در صفحه اجتماعی اش گفته بود که مردم میان انتخاب بین گروه داعش و طالبان مانده اند.

پیش از آن نیز گزارش هایی مطرح شده بود که گویا گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف و دور دست ولایات در حال سربازگیری است و در برخی مناطق با پرداخت پول تلاش در جذب نیرو دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا