سیاستِتیتر یک

دیپلمات های طالبان سفارت افغانستان در پاکستان را به کنترل خود گرفتند

دو مقام طالبان و دو دیپلمات پیشین افغانستان به صدای آمریکا روز گذشته پنجشنبه گفتند که دیپلمات های طالبان وارد پاکستان شده تا کارشان را در سفارت افغانستان در اسلام آباد و کنسولگری های افغانستان در شهرهای دیگر آغاز کنند.

این در حالیست که هنوز هیچ کشوری به شمول پاکستان طالبان را به رسمیت نشناخته اند که اجازه فعالیت دیپلماتیک در کشورهایشان را بدهند.

مقام های پاکستانی اما می گویند که اجازه ورود به دیپلمات های طالبان به خاک این کشور را داده اند، با وجود آنکه هنوز آنها را به رسمیت نشناخته اند.

«منصور خان» سفیر پاکستان در کابل نیز تایید کرده که این سفارت به دیپلمات های طالبان ویزای دیپلماتیک صادر کرده تا آنها بتوانند وارد اسلام آباد شوند.

منصور خان گفته، از این رو دیپلمات های طالبان می توانند وارد پاکستان شوند و به مشکلات کنسولی و صدور ویزای افغانستان به متقاضیانی که خواهان ورود به افغانستان برای انتقال کمک های بشردوستانه به افغانستان هستند رسیدگی کنند.  

او اما به صدای آمریکا گفته است که صدور ویزا به این دیپلمات های طالبان به معنای به رسیمت شناختن آنها نیست، بلکه کمک برای رسیدگی به مشکلات است.

یک مقام طالبان که خواسته نامش فاش نگردد نیز به صدای آمریکا گفته است که «سردار محمد شکیب» معروف به «موسی فرهاد» به عنوان سکرتر اول سفارت افغانستان در اسلام آباد از سوی طالبان تعیین شده است.

همچنین برای ۳ نمایندگی سیاسی دیگر افغانستان در شهرهای پشاور، کراچی و کویته نیز، دیپلمات های طالبان تعیین شده و پس از معرفی رسمی به کارشان آغاز کرده اند.

«ملا محمد عباس» به عنوان مسئول کنسولی افغانستان در شهر کراچی، «ملا غلام رسول» در شهر کویته و «حفیظ محب الله» در شهر پشاور پاکستان نمایندگی های سیاسی افغانستان را بدست گرفته اند.

یک دیپلمات پیشین افغانستان تایید کرد که پس از سقوط دولت پیشین دو نامه از وزارت خارجه کابل به سرپرستی امیرخان متقی دریافت کرده بودند و نام این افراد برای بدست گرفتن نمایندگی های سیاسی افغانستان در پاکستان معرفی شده بود، تا اینکه روز چهارشنبه این افراد کار خود را آغاز کردند.  

طالبان در حالی نمایندگی های سیاسی افغانستان در پاکستان را بدست می گیرند، که روز گذشته پنجشنبه، گزارش هایی نیز منتشر شد که گویا «عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در تهران نیز سفارت را رها کرده و از ایران خارج شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا