• انتشار: 16 آوریل 2020
  • ساعت: 16:45
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 43678
پرینت

دیپلمات برجسته پیشین کره شمالی در انتخابات کره جنوبی پیروز شد

طی دو دهه اخیر حدود ۳۳ هزار نفر از اتباع کره شمالی به کره جنوبی گریخته‌اند، اما همه آنها مانند تائه از نخبگان نیستند، بلکه بیشتر آنان از روستاییانی هستند که به دلیل فقر کشور خود را ترک کرده‌اند.

یک دیپلمات ارشد پیشین کره شمالی در انتخابات پارلمانی کره جنوبی پیروز شد و کرسی این نهاد دموکراتیک را به دست آورد.

از میان ده‌ها هزار تبعه کره شمالی که از کشور خود گریخته و به همسایه جنوبی پناه آورده‌اند، تائه یونگ هو نخستین کسی است که به چنین جایگاهی می‌رسد.

تائه یونگ هو، کاردار پیشین سفارت کره شمالی در لندن بود که در سال ۲۰۱۶ به همراه خانواده‌اش به کره جنوبی پناهنده شد. او اکنون به عنوان نماینده محله گانگنام در سئول به مجلس کره جنوبی خود راه یافته است.

محله پولدارنشین گانگنام همان محله‌ای است که در سال ۲۰۱۲ نامش با آهنگی به همین نام از پسی، خواننده معروف رپ در جهان پرآوازه و پرطرفدار شد.

تائه پس از اعلام پیروزی‌اش در سخنانی احساسی خطاب به هواداران خود گفت: «جمهوری کره (کره جنوبی) سرزمین مادری من و گانگنام زادگاه من است. من از شما (ساکنان گانگنام) تشکر می‌کنم که به من کمک کردید تا به عنوان اولین نفر اهل کره شمالی رأی یک حوزه انتخابیه را به دست بیاورم. از انتخاب شما استقبال می‌کنم و تلاش بسیاری برایتان خواهم کرد.»

او سپس تعظیم کرد و در زمان پخش سرود ملی کره جنوبی اشک در چشمانش حلقه زد.

تائه یونگ هو در انتخابات روز چهارشنبه از سوی گروه اصلی اپوزیسیون یعنی حزب محافظه کار «آینده متحد» مامزد شده بود که خواستار سیاستی سختگیرانه‌تر در برابر جاه‌طلبی هسته‌ای کره شمالی و برخورد با نقض گسترده حقوق بشر در این کشور است.

حزب حاکم لیبرال دموکرات کره جنوبی خواهان برقراری روابط نزدیک با کره شمالی است.

طی دو دهه اخیر حدود ۳۳ هزار نفر از اتباع کره شمالی به کره جنوبی گریخته‌اند، اما همه آنها مانند تائه از نخبگان نیستند، بلکه بیشتر آنان از روستاییانی هستند که به دلیل فقر کشور خود را ترک کرده‌اند.

کره شمالی تائه یونگ هو را «لجن» خوانده و او را به اختلاس از پول دولت و ارتکاب جرایم دیگر متهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.