• انتشار: 13 فوریه 2020
  • ساعت: 11:36
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41617
پرینت

دیپلمات امریکایی: کاهش خشونت نمی تواند جنگ را در افغانستان به پایان برساند

یک دیپلمات پیشین امریکا می گوید اعلام آتش بس یا کاهش خشونت از سوی طالبان نمی تواند جنگ را در افغانستان به پایان برساند و توافق طالبان با گروه های سیاسی افغانستان راه حل ختم جنگ می باشد.

جررد بلنک، سرپرست سابق نمایندگی خاص ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، مذاکرات میان واشنگتن و طالبان را آغاز تلاش برای پایان جنگ در افغانستان خوانده و می گوید مذاکرات میان هردو طرف “ممکن آسانترین بخش” این روند باشد.

به گفتۀ این مقام سابق امریکایی، مرحلۀ بعدی این روند که شامل مذاکرات میان حکومت افغانستان-طالبان و افغانستان – کشورهای دیگر منطقوی می شود، دشوارتر خواهد بود.

آقای بلنک (چهارشنبه ١٢ فبروری) در یک مصاحبه با تلویزیون صدای امریکا گفت “نه کاهش خشونت و نه هم آتش بس می تواند که به تنهایی جنگ را پایان ببخشد”.

ولی افزود “چیزیکه م یتواند جنگ را پایان دهد، توافق سیاسی میان طالبان و جناح های سیاسی در افغانستان است”.

جررد بلنک این اظهارات را در حالی ابراز داشت که روزنامۀ نیویارک تایمز به قول از مقام های امریکایی گزارش داد رئیس جمهور دونالد ترمپ توافقنامۀ صلح با طالبان را مشروط تائید کرده است.

براساس این گزارش، رئیس جمهور ایالات متحده گفته است اگر طالبان به وعده‌های شان مبنی بر کاهش خشونت عمل کنند، واشنگتن توافق صلح را با آن گروه امضا خواهد کرد.

آقای بلنک، آتش بس در جریان مذاکرات را با اهمیت خوانده، ولی تاکید می کند”در گذشته ها، بسیاری از مذاکرات صلح در جریان جنگ صورت گرفته، نه در جریان آتش بس. بناً نبود آتش بس به معنی ناکام شدن روند صلح نیست”.

مایک پمپیو، وزیرخارجۀ ایالات متحده به روز سه شنبه (١١ فبروری) طی مکالمه های جداگانۀ تلفنی با رهبران حکومت وحدت ملی، با آنان در مورد پیشرفت های مذاکرات میان ایالات متحده و طالبان صحبت کرد.

در عین حال، ینز ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است هر اقدامی که منجر به کاهش خشونت در افغانستان شود، ناتو از آن استقبال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.