• انتشار: 27 فوریه 2020
  • ساعت: 15:40
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 42003
پرینت

دیپلمات امریکایی: توافق نامه صلح امریکا با طالبان لانه های تروریستی در پاکستان را از بین نمی برد

به گفتۀ آقای بلنک به خاطر مسدود ساختن لانه های امن در پاکستان و قطع حمایت آن کشور از طالبان “ما همیشه نفوذی را که ایالات متحده بر پاکستان دارد را بیش از حد ارزیابی کرده ایم”.

جرت بلنک، سرپرست پیشین نمایندگی ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید توافقنامۀ صلح میان واشنگتن و طالبان به مشکل لانه های امن تندروان در پاکستان کمکی نمی کند.

آقای بلنک به صدای امریکا گفت با نزدیک شدن مذاکرات بین الافغانی، نمی توان نقش کشورهای همجوار افغانستان نادیده گرفته شود.

به گفتۀ آقای بلنک به خاطر مسدود ساختن لانه های امن در پاکستان و قطع حمایت آن کشور از طالبان “ما همیشه نفوذی را که ایالات متحده بر پاکستان دارد اضافه از حد ارزیابی کرده ایم”.

جرت بلنک گفت “بدون شک در روند مذاکرات صلح، پاکستان، ایران، روسیه و چین همه نقش دارند”.

به گفتۀ این دیپلمات سابق امریکایی، در صورتیکه نتایج روند مذاکرات صلح افغانستان برای این کشورها قانع کننده نباشد، هریکی از آنها می توانند نقش “مختل کننده” داشته باشند.

آقای بلنک این اظهارات را در حالی بیان داشت که قراراست مذاکرات بین الافغانی به دنبال امضای توافقنامۀ صلح میان ایالات متحده و طالبان، آغاز شود.

جرت بلنک همچنان در اشاره به تنش های انتخاباتی موجود در افغانستان، تعویق در مراسم تحلیف رئیس جمهور اشرف غنی را کار مناسب خواند و گفت در حال حاضر باید توجه روی ایجاد یک “هیئت قوی مذاکره کننده با طالبان” متمرکز شود.

به باور این دیپلمات سابق امریکایی “انقسام سیاسی در افغانستان یک واقعیت است” که حتی با تامین یک “سیستم استبدادی” نیز از بین نخواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.