سیاستِتیتر یک

دیده بان حقوق بشر: طالبان در پنجشیر غیرنظامیان را به طور دسته جمعی شکنجه کرده اند

سازمان دیده بان حقوق بشر امروز (جمعه ۲۰ جوزا) گفته است که طالبان در ولایت پنجشیر شمار زیادی از غیرنظامیان را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود بازداشت و شکنجه کرده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر امروز با نشر اعلامیه ای گفته است که پس از تشدید حملات نیروهای جبهه مقاومت بر مواضع طالبان در پنجشیر، طالبان با استقرار هزاران جنگجو به این حملات واکنش نشان داده اند.

اعلامیه نهاد مذکور می گوید که نیروهای طالبان عملیات جستجوی خود را در پنجشیر آغاز کرده اند و برخی از باشندگان این ولایت را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت به صورت غیرقانونی بازداشت و شکنجه کرده اند.

دیده بان حقوق بشر به نقل از افرادی که پیش تر توسط طالبان به همین اتهام بازداشت شده بودند، افزوده که در اوایل ماه جوزا نیروهای طالبان حدود ۸۰ تن از باشندگان ولسوالی «خنج» ولایت پنجشیر را بازداشت و آنها را شدیدا لت و کوب کرده اند.

اعلامیه علاوه می کند که طالبان از افراد بازداشت شده خواسته اند تا درباره جبهه مقاومت به آنها معلومات بدهند.

براساس اعلامیه، «نیروهای طالبان پس از چند روز ۷۰ تن از افراد بازداشت شده را آزاد کردند، اما همچنان ۱۰ نفر را در بازداشت خود نگه داشته اند.»

این سازمان می گوید که این ده تن توسط طالبان به عضویت در جبهه مقاومت متهم شده اند.

دیده بان حقوق بشر به نقل از افراد بازداشت شده می افزاید که در حدود ۱۰۰ تن دیگر در یک محبس دیگر در ولسوالی خنج به اتهام همکاری با جبهه مقاومت در بازداشت بسر می برند.

«پاتریشیا گاسمن» معاون بخش آسیای دیده بان حقوق بشر در همین حال می گوید که نیروهای طالبان در ولایت پنجشیر در پاسخ به حملات نیروهای جبهه مقاومت دست به بازداشت و لت و کوب غیرنظامیان زده اند.

وی افزوده که طالبان در جلوگیری از سوء استفاده جنگجویان شان از غیرنظامیان موفق نبوده و این موضوع سبب شده که غیرنظامیان بیشتری در معرض خطر قرار بگیرند.

او باور دارد که نیروهای طالبان در پنجشیر دست به مجازات دسته جمعی زده اند.

این سازمان می گوید که مجازات جمعی، نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است و جنایت جنگی تلقی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا