- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

دیده بان حقوق بشر: خبرنگاران افغان از ترس زندان سکوت را ترجیح می دهند

دیده بان حقوق بشر امروز (جمعه ۹ میزان) در گزارشی نوشت مقرراتی که طالبان بر رسانه ها وضع کرده به طور گسترده ای ناواضح و نامشخص است و عملا جلوی هر گونه گزارش رسانی انتقادی علیه آنان را منع کرده است.  

پاتریشیا گوسمن مدیر بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر امروز گفت “مقررات وضع شده از سوی طالبان طوری اند که خبرنگاران و روزنامه نگاران از ترس افتادن به زندان ترجیح می دهند که سکوت اختیار کنند.”

وی افزود طالبان گفته بود به رسانه هایی که به ارزش های اسلامی احترام بگذارند اجازه فعالیت خواهد داد؛ اما مقررات آنها آنقدر نامشخص و نا واضح است که خبرنگاران و روزنامه نگاران ترجیح به سکوت و خودسانسوری می دهند تا به زندان نیفتند.

لازم به ذکر است که مرتضی صمدی عکاس و خبرنگار هراتی که دیروز (پنجشنبه ۸ میزان) از بازداشت ریاست استخبارات طالبان در هرات با قید ضمانت آزاد شد، ۲۰ روز را در بازداشت طالبان به اتهام تبلیغ علیه طالبان در بازداشت بسر برده بود.

همچنین چندین خبرنگار روزنامه اطلاعات روز نیز برای ساعاتی در بازداشت افراد طالبان در کابل بودند که اما پس از آزادی، دو تن از آنها با جراحات بسیار وخیمی حاضر شدند. مدیرمسئول این روزنامه گفت که یک تن از خبرنگاران این روزنامه زیر لت و کوب افراد طالبان پرده گوشش پاره شده و ۴۰ فیصد بینایی اش را نیز از دست داده است.

همچنین گفتنی است که طالبان چندی پیش طرزالعملی را معرفی کرد که بر اساس آن رسانه ها و روزنامه نگاران در کشور اجازه فعالیت دارند.

در بخشی از این طرز العمل آمده که چاپ یا پخش گزارش هایی که خلاف اسلام باشد، یا در آن شخصیت های ملی توهین شده باشد و یا اینکه محتوای خبری تحریف شده باشد ممنوع است.

همچنین براساس این طرزالعمل، خبرنگاران موظف هستند تا زمانی که مقامات موضوع گزارش هایشان را تایید نکرده و یا موضوعات شان ممکن است بر نگاه مردم تاثیر منفی بگذارد را گزارش ندهند.

این سازمان همچنین به بازداشت خودسرانه خبرنگاران و آزار و اذیت آنها توسط نیروهای طالبان اشاره کرده است.  

پاتریشیا گوسمن علاوه کرده است که جامعه جهانی باید به طالبان این پیام را برسانند که نوع تعامل آنها با رسانه ها بر روابط جامعه جهانی با این گروه در آینده تاثیر خواهد گذاشت.

بخوانید:

مقرره تازه طالبان برای فعالیت رسانه ها اعلام شد [1]