• انتشار: 1 اکتبر 2017
  • ساعت: 19:53
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 24728
پرینت

دیده بان حقوق بشر ایران را متهم به استفاده از کودکان افغان در جنگ سوریه کرد

دیده بان حقوق بشر، ایران را متهم کرده است که از مهاجران کم سن و سال افغان در این کشور برای جنگ در سوریه در کنار نیروهای دولتی استفاده می کند.

دیده بان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک آمریکا است امروز (یکشنبه) در گزارشی نوشت که جمهوری اسلامی ایران از کودکان افغان در این کشور برای جنگ در سوریه در کنار نیروهای دولتی استفاده می کند.

منبع می گوید که محققان این سازمان با بررسی عکس هایی از قبرستان های ایرانیان، هشت کودک افغان را شناسایی کرده اند که احتمالا در جنگ سوریه اشتراک داشته و کشته شده اند.

این گزارش سپاه پاسداران ایران را متهم می کند که از مهاجران افغان و عمدتا از مهاجران هزاره تبار و شیعه مذهب در این کشور برای جنگ در سوریه سربازگیری می کند و آنها را آموزش های نظامی می دهد.

گزارش می نویسد: “کودکانی که بعضی از آنها سن شان به زیر ۱۴ سال می رسد در لوای فاطمیون جنگیده اند. (قطعه ای خاص از مهاجرین افغان که توسط ایران حمایت می شود و در کنار نیروهای دولتی سوریه در این کشور می جنگند). براساس قوانین بین المللی، سربازگیری کودکان زیر ۱۵ سال برای اشتراک در جنگ، جنایت جنگی محسوب می شود.”

سارا لی ویتسون رئیس خاورمیانه دیده بان حقوق بشر از تهران خواست تا هر چه سریعتر به سربازگیری اش از کودکان افغان خاتمه دهد و اگر کودکی را نیز به جنگ فرستاده فورا بازگرداند.

در همین حال، رسانه های ایران به نقل از مقامات این کشور پیش تر اعلام کرده اند که اعضای لوای فاطمیون کاملا داوطلبانه در جنگ سوریه و برای دفاع از اماکن مقدس سوریه اشتراک دارند.

تهران تاکنون در خصوص گزارش دیده بان حقوق بشر اظهار نظری نکرده است، اما مقامات این کشور پیش تر گزارش های سربازگیری از مهاجران افغان و اعزام به سوریه را رد کرده بودند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.