اجتماعیِتیتر یک

دیده بان حقوق بشر: افغانستان برای بیشتر زنان به زندان تبدیل شده است

«هیدر بار» معاون بخش زنان سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که افغانستان برای بیشتر زنان و دختران افغان به یک زندان تبدیل شده است.

خانم بار در صحبت با فرانس ۲۴ گفته است که روزهای تاریک و سخت حاکمیت قبلی طالبان برای زنان افغانستان در حال تکرار است، تنها با این تفاوت که در این دور، مکاتب ابتدایی به روی دختران باز است.

وی با بیان این که حق کار، تحصیل، آزادی بیان و اساسی ترین حقوق زنان از آنان گرفته شده، افزود زنان در افغانستان از قبل نگران بودند که طالبان تغییری نکرده اند، اما جامعه جهانی به نگرانی آنان توجهی نکرد.

او به پیمان صلح امریکا و طالبان اشاره کرد و گفت که در آن مذاکرات حقوق زنان در نظر گرفته نشد و هیچ زنی نیز در آن مذاکرات حضور نداشت و به حقوق زنان توجهی نشد.

معاون بخش زنان سازمان دیده بان حقوق بشر علاوه کرد که ابزارهای فشار بر طالبان وجود دارد اما از آنها بدرستی استفاده نشده است.

او مشروعیت بین المللی، لغو تحریم ها و محدودیت سفر برای برخی از سران طالبان را از جمله این ابزارهای فشار عنوان کرد.

این مقام دیده بان حقوق بشر می گوید که کشورها می توانند بر این گروه فشار وارد کنند که اگر خواهان مشروعیت بین المللی هستند باید حقوق زنان را بپذیرند.

خانم بار تاکید کرد زمینه گفتگو با طالبان و جود دارد و باید به آنها تفهیم کرد که رفتاری که انجام می دهند با تلاش آنها برای کسب مشروعیت در تضاد قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا