اجتماعیِتیتر یک

دیده بان حقوق بشر: ادامه کمک ها باید منوط به نحوه احترام طالبان به حقوق بشر باشد

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که حامیان بین المللی افغانستان باید کمک هایشان را منوط به نحوه احترام طالبان به موازین حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران افغان برای حق تحصیل و کار کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در یک گزارش ۱۳ صفحه ای تحت عنوان «چهار شیوه برای دسترسی دختران افغانستان به تحصیل» و در آستانه بازگشایی مکاتب دختران در تاریخ سوم حمل، به کشورهای کمک کننده توصیه کرده که کمک هایشان را منوط به نحوه احترام امارت اسلامی به موازین حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران افغانستان برای تحصیل کنند.

در گزارش این سازمان آمده است: «حامیان بین المللی برای تحصیل زنان و دختران افغانستان باید به دقت، نگرانی های حقوق بشری را در نظر گرفته و به آنها رسیدگی کنند.»

هیدر بار رئیس بخش زنان این سازمان می گوید: «موضوع دسترسی زنان و دختران به تحصیل فراتر از بازگشایی درب های مکاتب می باشد؛ حامیان بین المللی باید راهی پیدا کنند تا طالبان را متقاعد سازند به حقوق زنان و دختران افغان برای تحصیل احترام بگذارند.»

گفتنی است که طالبان پس از تسلط مجدد در افغانستان با بیان این که فضای مناسب اسلامی برای ادامه تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم در مکاتب مهیا نمی باشد، آنها را از ادامه تحصیل بازداشتند.

اما هم اکنون آنها وعده سپرده اند که تمامی مکاتب دخترانه سر از تاریخ سوم حمل بازگشایی می شوند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اما در این خصوص می گوید که بازگشایی مکاتب به تنهایی نمی تواند تضمینی برای دسترسی دختران و زنان به تحصیل استندرد و با کیفیت باشد.

این سازمان به حامیان بین المللی پیشنهاد کرده که مستقیما با طالبان وارد تعامل و گفت و گو شوند و هشدار دهند که ادامه کمک رسانی آنها منوط به نحوه احترام مقام های محلی و مرکزی طالبان به حقوق زنان و دختران در عرصه های کار و تحصیل می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا