سیاستِتیتر یک

دیده بان حقوق بشر: ابراز نگرانی کافی نیست، سیاست اعمال فشار بیشتر بر طالبان لازم است

هیدربار مسئول بخش زنان سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید ابراز نگرانی های عمیق در مورد افغانستان کافی نیست و باید فشارهای بیشتری علیه طالبان به شمول ممنوعیت سفر مقام های آنان اعمال گردد.

خانم بار روز گذشته (چهارشنبه ۱۸ جوزا) گفت وقت آن رسیده تا دولت ها با اجماع عملی به «اقدامات غیرقانونی» طالبان واکنش نشان دهند و بگویند که جهان آماده دفاع از حقوق مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران به طور معناداری هستند.

هیدربار در آستانه نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی تمدید «تعلیق ممنوعیت سفر» مقام های طالبان، گفته است که این شورا می تواند ممنوعیت سفر مقام های طالبان را به عنوان اهرم فشار علیه آنان استفاده کند.

گفتنی است که ممنوعیت سفر برخی از مقام های طالبان سه سال پیش و همزمان با گفتگوهای دوحه به حالت تعلیق در آمد تا آنان بتوانند در این مذاکرات اشتراک کنند.

اما قرار است شورای امنیت طی ماه جاری در نشستی گزینه تمدید و یا عدم تمدید آن را بررسی کند.

خانم بار همچنین پیشنهاد داده که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به افغانستان سفر کند، زیرا به باور وی این سفر می تواند به تغییر توجه جامعه جهانی به وضعیت و افزایش فشار بر طالبان برای احترام به حقوق بشر و ارایه راه حل های جهانی برای پایان دادن به بحران عمیق انسانی در این کشور کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا