• انتشار: ۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۱۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66574
پرینت

دیدار وزرای امور خارجه ایران و پاکستان؛ تشکیل دولت فراگیر، راه حل مهم سیاسی افغانستان

وزیر امور خارجه ایران گفت: «تشویق هیات حاکمه سرپرست افغانستان به اجرای مسئولیت هایش مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است.»

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان و حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، با یکدیگر دیدار کردند.

وزیر امور خارجه ایران گفت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان مهمترین راهکار سیاسی افغانستان است.

آقای قریشی که برای اشتراک در نشست کشورهای همسایه افغانستان به تهران رفته‌است، امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) در یک نشست خبری با وزیر خارجه ایران حضور یافت.

به گزارش صدا و سیمای ایران عبدالهیان در این نشست خبری گفت: «تحولات افغانستان را با دقت دنبال می‌کنیم. تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان مهمترین راهکار سیاسی است که پیش روی ما قرار دارد.»

او افزود ایران با دولت موقت طالبان در تماس و مشورت‌های امنینی است و همچنین همکاری تجارتی با افغانستان ادامه دارد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «تشویق هیات حاکمه سرپرست افغانستان به اجرای مسئولیت هایش مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است.»

عبداللهیان با اشاره به نشست فردا اضافه کرد: «با پاکستان، توافق کردیم در نشست کشور‌های همسایه افغانستان در تهران پیام واحدی برای مردم افغانستان، هیئت حاکمه سرپرستی و موقت افغانستان و جامعه جهانی داشته باشیم و تلاش کنیم با ادبیات و درک مشترک به افغانستان برای برون رفت از این مسئله کمک کنیم.»

وزیر خارجه پاکستان در این نشست خبری گفت با وزیر خارجه ایران ارزیابی خود از شرایط افغانستان را مطرح و اطلاعاتی را در خصوص تعاملات با طالبان ارائه کرده‌است.

او بیان کرد مواضع کشورش درباره افغانستان و صلح و ثبات و شکوفایی همسو است و نقش مهمی در این زمینه دارد.

وی با بیان این‌که افغانستان در شرایط دشوار و حساسی است، اظهار داشت: «اگر گام‌های درستی اتخاذ کنیم می‌توانیم این کشور را به ثبات برسانیم، اگر این کشور به ثبات برسد می‌توانیم در مسیر  پیشرفت منطقه حرکت کنیم.»

نشست کشورهای منطقه در مورد افغانستان فردا (چهارشنبه ۵ عقرب) با سخنرانی ابراهیم رییسی؛ رییس جمهوری ایران در تهران افتتاح می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید این نشست برای تشریک مساعی کشورهای همسایه افغانستان و ایجاد صلح پایدار در افغانستان برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.