• انتشار: 10 نوامبر 2018
  • ساعت: 15:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30385
پرینت
قبل از ظهر امروز انجام گرفت

دیدار های غنی با علماء، اساتید، معلمان و زنان ولایت بامیان

اشرف غنی رئیس جمهور قبل از طهر امروز در ادامه دیدارهایش با اقشارمختلف مردم بامیان، با علماء، استادان، معلمان و زنان این ولایت دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش رها، محمد اشرف غنی رئیس جمهور صبح امروز نیز به دیدار با اقشار مردم بامیان پرداخت. برنامه های کاری رئیس جمهور صبح امروز از این قرا بود.
دیدار با علماء
محمداشرف غنی رئیس‌جمهورقبل از ظهر امروز با شماری از علمای دینی آن ولایت دیدار کرد.
نعمت الله بیانی به نمایندگی از علمای دینی ولایت بامیان صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیأت همراهش، خواستار اعمار مساجد در ولایت بامیان، ازدیاد تشکیل ملا امامان و توجه به تعلیمات دینی گردید.
بعداً رئیس جمهور غنی صحبت کرده، گفت که اساس ایجاد نظام اسلامی را عدالت تشکیل می دهد و حکومت به خاطر تأمین عدالت، ارادۀ قاطع دارد و تلاش می کند که به محرومیت های تاریخی در سراسر کشور نقطه پایان بگذارد.
غنی افزود که وفاق مذهبی ما یکی از نقاط کلیدی امنیت ملی می باشد و بامیان به خاطر همزیستی و تحکیم وفاق مذهبی الگو است. رئیس جمهور خطاب علمای بامیان گفت: به هیچ کسی اجازه ندهید که این وفاق مذهبی و همزیستی را صدمه برساند.
دیدار با استادان و معلمان
همچنین محمد اشرف غنی صبح امروز با استادان دانشگاه و معلمین مکاتب ولایت بامیان دیدار کرد.
ابتدا عارف یوسفی رئیس دانشگاه بامیان و ایوب آروین رئیس معارف آن ولایت به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و در رابطه به وضعیت تحصیلات عالی و معارف به رئیس جمهور گزارش دادند.
آنان خواست ها و پیشنهادات شان را در بخش های کمبود ساختمان های دانشگاه، اعاشه گرم برای لیلیه، توزیع زمین برای استادان، ایجاد دانشکده طب و ساختمان معیاری برای ریاست معارف و دسترسی به کتاب های درسی ارائه کردند.
همچنان در این دیدار وزیر تحصیلات عالی و معین وزارت معارف، برنامه های شان را در رابطه به تحصیلات عالی و معارف در ولایت بامیان، ارائه نمودند.

سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تشکر از تلاش های استادان و معلمین بامیان گفت که ساحه دانشگاه بامیان از سوی واحد عملیاتی ارگ، هموار کاری می شود و به خاطر ایجاد دانشکده طب در دانشگاه بامیان، وزیر تحصیلات عالی بررسی های خود را آغاز می کند.
اشرف غنی افزود که ۶۴ باب مکتب از طریق برنامه میثاق شهروندی در ولایت بامیان ساخته می شوند و ساختمان ریاست معارف هم به بهترین معیار اعمار می گردد.
دیدار با زنان
محمداشرف غنی رئیس جمهور در نوبت دیگر قبل از ظهر امروز با شماری از زنان آن ولایت دیدار کرد.
در این دیدار که در مقر ولایت بامیان انجام شد ابتدا خدیجه رستمیار به نمایندگی از زنان ولایت بامیان صحبت کرد و خواسته های زنان بامیان را در بخش های رشد و ظرفیت سازی برای زنان، افزایش داکتران زن در شفاخانه ها، اعطای بورسیه های تحصیلی برای دختران، افزایش بسترها در شفاخانه بامیان به خاطر تداوی معتادین، ایجاد یک اکادمی پلیس زن و ایجاد معاونیت اجتماعی در ولایت بامیان که در اثر آن یک زن باشد، با رئیس جمهور شریک ساختند.
بعداً رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تشکر از فعالیت های زنان بامیان، گفت که بامیان پایگاه عدالت خواهی، تعادل و همزیستی است که نقش زنان در همۀ این بخش ها برجسته می باشد.
رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که به خاطر رشد صنایع زنان بامیان یک مارکیت زنان در شهر بامیان ایجاد می گردد و همچنان لیسه های مسلکی نیز ساخته می شوند.
افتتاح آغاز به کار سرک دوشی بامیان
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز در سفرش به ولایت بامیان در حالیکه از سوی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور و شماری از وزرا همراهی می‌گردید با قطع نوار، کار احداث سرک دوشی- بامیان را افتتاح نمود.
در این مراسم، یما یاری وزیر فواید عامه صحبت کرده، گفت: سرک دوشی- بامیان ۲۵ کیلومتر طول دارد که هزینه آن ۲۷ میلیون دالر می باشد و از سوی بانک جهانی تمویل می گردد و قسمت ششم است که بامیان را به دوشی ولایت بغلان ارتباط می‌دهد و در عین حال کار آن از طرف بغلان نیز شروع شده است و کار قسمت پنجم آن تحت پروسۀ تدارکات قرار دارد.
متعاقبا رئیس‌جمهور صحبت کرد و ضمن تبریکی به مردم ولایت بامیان به‌خاطر آغاز کار احداث سرک دوشی- بامیان، گفت که افغانستان مرکزی به عوض اینکه یک نقطۀ انزوا باشد، به قلب متحرک افغانستان تبدیل می‌شود. وی افزود: در هر ماه و هر سال امید است، شما شاهد باشید که این وعده ها، از وعده به عمل مبدل می‌شوند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اهمیت راه دوشی- بامیان در این است که بدیل سالنگ می‌باشد، زیرا سالنگ‌ها ضرورت به یک بازسازی اساسی دارند و همچنان این راه، افغانستان مرکزی را با شمال‌شرق و بعد از آن با آسیای مرکزی اتباط می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.