برگزیده هاسیاست

دیدار عمران خان با طالبان کمکی به صلح افغانستان نمی کند

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که عمران خان نخست وزیر آن کشور به زودی با نمایندگان گروه طالبان درباره روند صلح افغانستان و تلاش‌ها در این راستا گفتگو خواهد کرد.

دیدار عمران خان با نمایندگان طالبان در آستانه سفرش به امریکا و دیدار وی با دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا صورت می‌گیرد.

اما آگاهان مسایل سیاسی در این باره می‌گویند سیاست خارجی پاکستان در قبال جنگ و صلح افغانستان هیچ تغییری نکرده و این دیدارهم هدفی جز فریب جامعه بین‌المللی چیز دیگر را دنبال نمی‌کند.

عبدالوارث سیغانی آگاه مسایل سیاسی گفت:” در شرایطی که گفتگوهای صلح میان مقامات امریکایی و نمایندگان طالبان به شدت جریان دارد عمران خان می‌خواهد وانمود کند که پاکستان نیز در پروسه صلح افغانستان صادق است در حالی آنها دنبال منافع خودشان هستند.”

وی بیان داشت:”عمران خان در این دیدار خود با نمایندگان طالبان می‌خواهد رویکرد مبنی بر صادق بودن پاکستان در قبال صلح  و جنگ افغانستان را در اذهان جامعه بین‌المللی به نمایش بگذارد، در حالی‌که این رویکرد فریب بیش برای جامعه جهانی نیست”.

آقای سیغانی گفت:” مقامات پاکستان تا هنوز گام‌های عملی و صادقانه در جهت تامین صلح در افغانستان و عدم حمایت از تروریزم پروری برنداشته و حالا هم نباید توقعی از چنین دیدارها در جهت تامین صلح در افغانستان از پاکستانی‌ها داشته باشیم”.

در همین حال گل‌رحمان قاضی آگاه مسایل سیاسی نیز به جهور گفت پاکستان در چنین شرایطی دنبال امتیازگیری از امریکا است.

وی تصریح کرد:” در حال حاضر امریکا در پروسه صلح افغانستان در برابر اجماع منطقه‌ای ( روسیه، چین و ایران) برای تامین صلح در افغانستان قرار گرفته و تلاش دارد صلح در افغانستان تامین شود و در این قسمت سخت نیازمند همکاری پاکستانی‌ها است”.

وی افزود:” پاکستان نیز با استفاده از چنین حالتی دنبال امتیازگیری از امریکاست ولی در واقع نیت خیر برای تامین صلح در افغانستان ندارد.”

 از سویی هم شماری از فعالان جامعه مدنی بر این باورند عمران خان در دیدار با نمایندگان طالبان، آنان را زیر فشار قرار خواهد داد تا در روند مذاکرات صلح با امریکا و افغانستان، منافع و ملاحظات پاکستان را در نظر گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا