• انتشار: 5 ژانویه 2019
  • ساعت: 22:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31382
پرینت

دیدار عباس عراقچی با داکتر عبدالله ریاست اجرائیه

سید عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران در دیدار با داکتر عبدالله رئیس اجرائیه گفت که جمهوری اسلامی ایران از دولت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می ‌کند.

به گزارش رها، معاون وزارت خارجه ایران در دیدار با ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در کابل تأکید کرده که این کشور از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

در خبرنامه ریاست اجرایی در این مورد آمده است، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در دیدار با دکتر عبدالله روابط میان دو کشور را تاریخی و دوستانه خوانده و از پیشرفت‌ کار درباره نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرده است.

وی افزوده که سه کمیته از کمیته‌های مشترک کارهای خود را به پایان رسانیده‌اند و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است. وی ابراز امیدواری نمود که این سند هرچه زودتر نهایی گردد و رهبران دو کشور آن را امضا نمایند.

در ادامه عراقچی از مذاکرات ایران با هیأت طالبان در تهران صحبت کرده و رئیس اجرایی را در جریان این مذاکرات قرار داد. وی تأکید کرد که این مذاکرات در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و ایران از دولت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

عراقچی همچنان حمایت خود را از روند مردم ‌سالاری و برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز داشت و با مهم‌ خواندن میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور خواهان افزایش روابط و داد و ستد اقتصادی بیشتر شد.

در این دیدار، داکترعبدالله با اعلام حمایت از نهایی شدن سند جامع همکاری‌ها بین دو کشور، تأکید نمود که کارهای باقیمانده دو کمیته از پنج کمیته برای تکمیل مذاکرات، باید به زودی نهایی گردد.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی همچنان تأکید کرد که دولت کابل از صلح حمایت می‌ کند اما صلح نمی ‌تواند به قیمت ضایع شدن دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

عبدالله همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران و نقش این کشور در میزبانی از مهاجرین افغانستان را ستود و خواهان افزایش همکاری‌های بیشتر میان دو کشورشد.

گفتنی است که آقای عراقچی پیش از ظهر امروز با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و ادریس زمان دیدار و گفتگو کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.