- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

دیدار شمخانی با رئیس جمهور غنی

به گزارش رها، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز علی شمخانی مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را در قصر گل خانه، به حضور پذیرفت.

در این دیدار هر دوجانب روی توسعۀ هرچه بیشتر روابط و مناسبات میان افغانستان و ایران، اهمیت اجماع منطقوی پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و مبارزۀ مشترک علیه تروریزم، بحث و تبادل نظر نمودند.

دریابان شمخانی در این دیدار تقویت و گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه را در ردیف اصول ثابت سیاست خارجی ایران عنوان کرد و اظهار داشت: پیوندهای عمیق دینی، فرهنگی و تاریخی میان دو ملت ظرفیتهای قابل ملاحظه‌ای را برای توسعه مناسبات مبتنی بر تامین منافع مشترک پیش روی دو کشور قرار داده است.

دبیر شورای امنیت ملی ایران با بیان اینکه امنیت و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت ایران می دانیم بر لزوم تسریع در نهایی‌سازی وامضای سند جامع روابط دو کشور تأکید کرد.

دریابان شمخانی با اشاره بر ضرورت تلاش مستمر دو کشور در برقراری کامل امنیت در مرزهای مشترک برای مقابله با تحرکات اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و گروههای تروریستی بر هوشیاری و آمادگی کشورهای منطقه برای مقابله با تهدیدات جدید تروریسم تکفیری تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اعلام آمادگی این کشور برای افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تعمیق همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی با افغانستان بر نقش تعاملات تجاری مرزی و تأثیرات مثبت آن بر حفظ امنیت مرزها و مقابله با قاچاق تأکید کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشورمان نیز در این دیدار از تلاش بیست ساله دریابان شمخانی در تنش زدایی و ایجاد همگرایی میان کشورهای منطقه قدردانی کرد.

رئیس جمهور ضرورت ایجاد سازوکارهای مشترک و فعال میان دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی دو کشور برای افزایش تحرک در حوزه مقابله با تروریسم، جرائم سازمان یافته و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مورد تأکید قرار داد و افزود: امنیت پایدار در مرزهای مشترک اصلی ترین اولویت دولت افعانستان است.

وی رویکرد افغانستان به جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از سیاستی راهبردی و در چارچوب تداوم و ارتقاء مناسبات در افقی بلند مدت عنوان کرد و افزود: فعالسازی ظرفیتهای اقتصادی قابل مبادله بویژه در حوزه ترانزیت کالا، تجارت و مبادلات مرزی تضمین‌کننده شکل‌گیری مناسبات پایدار و مبتنی بر منافع بلند مدت دو کشور می باشد.

رئیس جمهور غنی صلح در افغانستان را کلید ثبات منطقه خوانده، گفت که ما در بخش صلح پایدار و باعزت، از هر آن اقدامی که برای مذاکرات بین الافغانی مؤثر تمام شود، استقبال می نمائیم.