سیاست

دیدار سه جانبه طالبان، قطر و امریکا در حاشیه «نشست دیپلماسی آنتالیا» در ترکیه

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در حاشیه «نشست دیپلماسی آنتالیا» در ترکیه با وزیر خارجه قطر و نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان دیدار کرد.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه ای گفته است که امیرخان مقتی سرپرست این وزارت امروز (جمعه ۲۰ حوت) در حاشیه نشست دیپلماسی آنتالیا با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیرخارجه قطر و همچنین توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان دیدار کرده است.

در این دیدار سه جانبه، امیرخان مقتی بار دیگر بر به رسمیت شناختن طالبان و آزادی دارایی های افغانستان به عنوان حقوق شهروندان افغانستان تاکید کرده و از تلاش های امارت اسلامی برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با جهان سخن زده است.

وی همچنین گفته است که وضعیت فعلی افغانستان بیش از هر زمان دیگری مستعد تعامل دیپلماتیک مثبت با جامعه جهانی می باشد.

بیانیه وزارت خارجه طالبان علاوه می کند که توماس وست نیز این دیدار سه جانبه را «برد-برد» توصیف کرده و در خصوص سیاست های آینده واشنگتن برای افغانستان با مقام های حاضر در این دیدار بحث و گفت و گو کرده است.

بیانیه وزارت خارجه طالبان به نقل از توماس وست افزوده که امریکا در تلاش است تا اقتصاد افغانستان را دوباره روی پای خودش استوار سازد.

براساس بیانیه، سه جانب در این دیدار نشست دیپلماسی آنتالیا را فرصتی مناسب برای توسعه روابط عنوان کرده اند.

گفتنی است که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان روز چهارشنبه (۱۸ حوت) در راس هیاتی کابل را به مقصد ترکیه برای اشتراک در «نشست دیپلماسی آنتالیا» ترک کرد.

وزارت خارجه طالبان در این خصوص گفته است که امیرخان متقی در حاشیه این نشست با مقام های کشورهای مختلف دیدار خواهد کرد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا