• انتشار: ۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۵۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66376
پرینت

دیدار سفیر ایران در کابل با وزیر خارجه طالبان؛ آیا ایران طالبان را به رسمیت می شناسد

سفیر ایران در کابل در دیدار با وزیر امور خارجه طالبان گفت ایران و طالبان، دشمن مشترک دارد، از جمله مشکلات اقتصادی یکی از دشمنان مشترک افغانستان و ایران است.»

دیدار اخیر سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل با وزیر امور خارجه امارت اسلامی طالبان گمانه زنی ها در مورد اینکه ایران حکومت طالبان در افغانستان را به رسمیت بشناسد را تقویت کرده است.

برخی منابع تایید نشده با استناد به این دیدار گفته اند ایران قرار است به زودی طالبان را به رسمیت بشناسد.

بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل با امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار کرد،

 آقای امینیان در این دیدار گفت کشورش آماده است تا از دولت طالبان حمایت کرده و در بخش‌های انرژی، مواصلات، معادن، تجارت و صحت در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

بهادر امینیان، در این نشست گفت:« ما و گروه طالبان، دشمن مشترک داریم، از جمله مشکلات اقتصادی یکی از دشمنان مشترک افغانستان و ایران است.»

احتمال به رسمیت شناختن امارت اسلامی طالبان از سوی ایران در حالی مطرح شده که به تازگی ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز اعلام کرده این کشور قصد دارد طالبان را از لیست گروه های تروریستی خارج کند.

به باور کارشناسان در صورتیکه کشورهای قدرتمند منطقه از جمله روسیه و ایران و چین امارت اسلامی طالبان را به رسمیت بشناسند، جامعه بین الملل نیز چاره ای جز تعامل و به رسمیت شناختن طالبان نخواهد داشت.

این در حالی ست که طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان و اعلام کابینه خود با بحران مشروعیت و به رسمیت شناخته شدن روبرو هستند و تاکنون هیچ کشوری آنها را به رسمیت نشناخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.