مصاحبه و گزارش

 دیدار رئیس آی اس آی پاکستان با رهبران سیاسی مخالف طالبان؛ اسلام آباد به دنبال فشار بر طالبان است

به دنبال نشر اخباری مبنی بر دیدار رییس سازمان استخبارات پاکستان( آی اس آی) با برخی رهبران سیاسی مخالف طالبان، کارشناسان می‌گویند این مانورهای پاکستانی‌ها بیشتر به منظور وارد کردن فشار بر حکومت طالبان اجرا می‌شود.
اخیراً خبرهایی منتشر شد مبنی بر این که جنرال ندیم انجم، رییس آی اس آی پاکستان، با عطا محمد نور، مارشال دوستم و محمد محقق در ترکیه دیدار داشته است.
کارشناسان می‌گویند دیدار رییس آی اس آی با رهبران مخالف طالبان بیشتر از آن که جنبه میانجیگرانه داشته باشد، تلاشی است از سوی پاکستان تا فشارها بر طالبان را افزایش دهد.
این کارشناسان همچنان احتمال می‌دهند پاکستان بخواهد بر طالبان کنترل داشته باشد و از همین جهت مانورهای اینچنینی اجرا می‌کند.
سید جواد حسینی آگاه مسایل سیاسی به خبرگزاری دید، گفت: به دلیل بروز مشکلات مرزی، مسایل حمایت از تحریک طالبان پاکستانی، مقامات اسلام‌آباد از طالبان چندان راضی نیستند.
آقای حسینی افزود پاکستان به این باور است که طالبان افغانستانی با طالبان پاکستانی همکاری دارند به همین خاطر آنها در تلاش است که با استفاده از نیروهای سیاسی با گذشته نظامی بتواند بر طالبان فشار وارد کند.
وی افزود پاکستان در شرایط کنونی نیز بر طالبان تاثیرگذار است و آنها در تلاش هست که بتواند روابط شان را با هسته‌هایی که به اسلام‌آباد نزدیک است بیشتر سازند تا در آینده این هسته‌ها بتواند نگرانی اسلام‌آباد را رفع کند.
آقای حسینی می‌گوید نگاه پاکستان نسبت به افغانستان تغییر کرده است و به سان گذشته که فقط نگاه امنیتی و استخباراتی بود نیست که در همین راستا آنها تلاش دارند که نگاه اقتصادی نیز داشته باشند و این امر زمانی عملی است که یک دولت همه شمول در افغانستان شکل بگیرد.
با این حال، سید محمد باقر محسنی آگاه مسایل سیاسی نیز می گوید پاکستان در بدو شکل‌گیری حکومت طالبان تلاش داشت یک دولت بر محوریت طالبان در افغانستان شکل بگیرد که خوشبینی‌های پاکستان به درستی عملی نشد.
آقای محسنی همچنان افزود پاکستان و طالبان در طول ۲۰ سال گذشته روابط نزدیک به هم داشتند ولی بعد از شکل‌گیری امارت اسلامی در افغانستان طالبان نتوانستند نیازهای پاکستان را به خوبی پاسخ دهند به همین دلیل اسلام‌آباد در پی آن است که بتواند فشار بیشتر وارد کند.
وی افزود با توجه به وضعیت فعلی افغانستان رهبران سیاسی ناگزیر هستند به مذاکره تن بدهند و به همین دلیل تلاش دارند که یک چارچوب برای توافق با طالبان جستجو و ایجاد کنند.
آقای محسنی می‌گوید وضعیت کنونی کشور برای مردم افغانستان قابل قبول نیست و اگر طالبان نتوانند وضعیت را به گونه مطلوب تغییر بدهند ممکن است بی‌زاری مردم تبدیل به اعتراض شود.
شهروندان کشور از وضعیت امنیتی، اقتصادی و سیاسی موجود در کشور شکایت دارند و می‌گویند طالبان باید بحران اقتصادی کشور را در اولویت برنامه‌های شان قرار بدهند تا بتوانند مشروعیت داخلی کسب کنند.
محسنی بر این باور است که استقرار حکومت طالبان در کابل وابسته به روابط طالبان با پاکستان است و سفر اولین مقام خارجی که رییس آی‌اس‌آی بود، نشان دهنده این ارتباط نزدیک است.
به باور آقای محسنی، پاکستان به دنبال حکومت تک قومی در افغانستان نیست اما تلاش شکل گیری یک دولت با محوریت طالبان از خواسته‌های اسلام‌آباد است.
با این همه، هنوز جزئیات کامل دیدار رییس آی اس آی با رهبران سیاسی مخالف طا-لبان کاملاً رسانه‌ای نشده و گذر زمان نشان خواهد داد که در آن میان چه گذشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا