• انتشار: 24 جولای 2019
  • ساعت: 19:18
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36250
پرینت
آگاهان امور:

دیدار ترامپ و عمران خان نشان داده که پاکستان منزوی نشده است

برخلاف اظهارات چند باره سران حکومت وحدت ملی و برخی ادعاهای مشابه که می گفتند پاکستان تحت فشارهای بین المللی منزوی شده، در دیدار عمران خان و ترامپ مشخص شد که پاکستان هرگز منزوی نشده است.

بارها شماری از مقام‌های حکومتی مدعی شده‌اند پاکستان منزوی شده است و تحت فشار شدید جامعۀ جهانی قرار دارد.

اما شماری از آگاهان سیاسی و امور بین‌المللی می‌گویند، پس از دیدار عمران خان، نخست وزیر پاکستان با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ثابت شد که پاکستان در انزوا نیست.

انتظار خادم، آگاه مسایل بین‌المللی می‌گوید، بزرگترین عامل عدم انزوای پاکستان این‌ست که حکومت افغانستان برای لابی‌گری در سطح منقطه و جهان هیچ برنامه‌یی ندارد.

به گفتۀ او، دستگاه‌های دیپلوماتیک حکومت با آدم‌های بی‌تجربه و غیرحرفه‌یی ایجاد شده است که نه متعهد اند و نه هم عرف دیپلوماتیک را می‌فهمند.

آقای خادم می‌افزاید، نماینده‌گی افغانستان در سازمان ملل‌ متحد، آمریکا، بریتانیا و شماری از کشورهای مهم دیگر را جوانان بی‌تجربه عهده‌دار شده‌اند.

شهباز، آگاه سیاسی پاکستان را یکی از کشورهای راهبردی برای آمریکا می‌شمارد و می‌گوید، آمریکایی‌ها و در مجموع خارجی‌ها بر سر مردم و خاک افغانستان معامله می‌کنند.

این آگاه سیاسی مقام‌های افغانستان را در سیاست‌های‌شان ناموفق می‌داند و می‌افزاید، آنان نتوانستند که همانند پاکستان با آمریکا رابطه استراتیژیک ساخته و آن‌را نگهدارند.

اجمل هودمن، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید، پاکستان هنوزهم در انزواست و زیر فشار شدید جامعۀ جهانی قرار دارد.

این آگاه امور می‌گوید، پاکستان زیر فشار آمریکا و جامعه جهانی قرار دارد به‌همین دلیل نخست وزیر پاکستان به رئیس جمهور آمریکا تعهد سپرد رهبران طالبان را به میز مذاکره با حکومت افغانستان بکشاند. آقای هودمن این دستاوردها را نتیجۀ فشارهای حکومت افغانستان می‌داند.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش در دیدارش با نخست وزیر پاکستان گفته بود، اگر آنان بخواهند می‌توانند که با کشتن ۱۰ میلیون نفر، جنگ افغانستان را ظرف یک هفته به پایان برسانند.

این سخنان رئیس جمهور آمریکا با واکنش مقام‌های حکومتی و سیاست‌مداران افغانستان مواجه شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.