• انتشار: 9 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37556
پرینت
سالروز شهادت احمد شاه مسعود در کابل گرامی داشته شد

دکترعبدالله: هیچ کس به اندازه احمد شاه مسعود مشتاق صلح نبود

رییس اجرایی حکومت به تلاش‌های صلح طلبانه احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور اشاره کرد و گفت افغانستان بار دیگر مثل سابق از صلح فاصله گرفته است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی امروز دوشنبه (۱۸ سنبله) در مراسم تجلیل از سالروز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور گفت افغانستان مسیر طولانی جنگ را طی‌کرده ولی هنوز هم دیده می‌شود مشکلاتی در این مسیر وجود دارد.

آقای عبدالله با اشاره به تلاش‌های شهید احمدشاه مسعود در راستای صلح، دیدارها و گفتگوهایش با رهبران طالبان، گفت آمر صاحب شهید با آنکه بیشتر عمرش در جنگ سپری شده بود؛ اما هیچ کس دیگری مثل او شایق صلح نبود.

به گفته او، وقتی‌آمر صاحب شهید به میدان شهر رفت بدون محافظ رفت؛ یک تعداد به دلیل خطرات احتمالی جانی مانع می‌شدند؛ اما حرفش این بود که اگر مه به خاطر صلح خطر جانی خود را ترجیح دهم مسوولیت خود را در قبال مردم چه پاسخ خواهم داد.

رییس اجرایی با اشاره به لغو گفتگوهای صلح امریکا و طالبان، گفت، از شرایط کنونی کشور این طور برداشت می‌شود که متاسفانه یک تعداد طرفدار جنگ برای همیشه در کشور هستند؛ امیدها و یک فرصتی که اخیراً به منظور صلح به وجود آمده بود هم از دست رفت.

آقای عبدالله بیان داشت: «متاسفانه ما امروز همانقدر از صلح فاصله داریم که در گذشته فاصله داشتیم”.
او با تاکید بر اینکه جنگ نباید برای همیشه ادامه داشته باشد، افزود که مشکلات افغانستان بدون وحدت و همدیگر پذیری مردم راه حل دیگری ندارد.»

از سوی دیگر؛ آقای عبدالله از تیراندازی‌های خیابانی در روزهای تجلیل از هفته شهید انتقاد کرد و گفت احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود در روزهای گذشته تلاش می‌کرد تا بگوید این روش مورد پسند آمر صاحب شهید نبست و باید اجتناب شود؛ اما دیده می‌شود که این تلاش‌ها پاسخ مثبت نداشته است.

او با توجه به شرایط حساس امنیتی در کشور گفت تیراندازی به بهانه روز تجلیل از روز شهید، بی‌احترامی به امنیت مردم است؛ یکبار دیگر تکرار می‌کنیم که این روش مورد پسند آمر صاحب و دیگر شهدا نبوده؛ اما تا هنوز راه حلی دریافت نشده است.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها به نقل از روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع گزارش داده‌اند که یک سرباز گارنیزیون کابل از سوی عزاداران سالگرد شهادت احمد شاه مسعود در چهاراهی ترافیک شهر کابل با شلیک مستقیم گلوله کشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.