دیدگاه ها

دو نشست موازی در مورد افغانستان؛ یکی آشکار یکی پنهان

در این روزها دو نشست در باره افغانستان در حال برگزاری است، یکی نشست آشکار، در دوحه قطر میان هیأت آمریکای با هیأت امارت اسلامی طالبان و دیگری، نشست غیرعلنی در امارات متحده عربی میان حلقه های پراکنده از بقایای رژیم جمهوری ساقط شده و مهره های جدید و جوان‌تر غربی ها به رهبری زلمی خلیل زاد.

در نشست دوحه موضوعاتی چون تشکیل حکومت همه شمول توسط طالبان، رفع انسداد پول های افغانستان توسط ایالات متحده امریکا، کمک های بشردوستانه به افغانستان و مبارزه مشترک با تروریسم مورد نظر امریکامطرح است.

در نشست امارات نمایندگانی از حلقه های ایجاد شده توسط عناصر مخالف طالبان و همسو با غرب بویژه امریکا، در لندن، مسکو، دهلی نو و برلین توسط زلمی خلیل زاد فراخوانده شده تا شیوه های مبارزه با طالبان را بررسی کنند و نگذارند که دولت فعلی مسلط بر افغانستان دوام و قوام یابد. ممکن است در صورت تعامل با طالبان از این عناصر در بدنه دولت طالبان استفاده شود.

قرار است این حلقه ها گسترش داده شده و تنظیم شوند و عناصر مورد تأیید ایران را نیز با خود داشته باشند. حامدکرزی و علی احمد خرم نیز شاید در همین رابطه به اروپا دعوت شده بودند که طالبان از سفر آنها ممانعت کرد.

دودوزه بازی کردن ایالات متحده در حال حاضر در رابطه با افغانستان موضوع مهمی است که نیاز به تحلیل جامع دارد. فعلا باید منظر نتایج هردو نشست در قطر و امارات باشیم.

سید باقر مصباح زاده

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. کسانیکه به نشست در راس آن خلیل زاد باشد بنشیند ازاو کرده احمق درجهان‌نیست فرق پشتون با طالب چیست ماخو هیچ فرقی نمیبینیم
    همین خرزاد بود که افغانستان را تباه کرد به هم زبانش تسلیم کرد لعنت به همه پشتون ها

  2. امریکاازاین مهره های سوخته ابزارساخته علیه طالبان استفاده میکنند تصمیم پیروزی آنها را ندارند صرف میخواهند طالبان مطیع وفرمانبردارباقی باند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا