• انتشار: 19 آگوست 2020
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47411
پرینت

دو مشکل برای آغاز گفت و گوی بین الافغانی هنوز پابرجاست

منابعی می‌گویند شش نفر زندانیان بحث‌ برانگیز از نیروهای امنیتی افغانستان هستند که “حملات سبز بر آبی” (حمله سربازان افغان به شماری از نیروهای خارجی) را انجام داده‌اند. استرالیا و فرانسه خواسته اند این افراد نباید رها شوند.

منابع آگاه در حکومت می‌گویند هنوز هم دو مشکل اصلی در برابر آغاز گفت‌وگوهای بین‌ الافغانی وجود دارد.

این منابع می‌گویند شش نفر زندانیان بحث‌ برانگیز از نیروهای امنیتی افغانستان هستند که “حملات سبز بر آبی” (حمله سربازان افغان به شماری از نیروهای خارجی) را انجام داده‌اند. استرالیا و فرانسه خواسته اند این افراد نباید رها شوند. دوم تا زمانی‌که نیروهای امنیتی افغانستان که نزد طالبان زندانی اند رها نشوند، زندانیان طالب نیز‌ رها نخواهند شد.

منابع در مورد هویت این شش زندانی جزئیات ندادند، اما فهرست ۴۰۰ زندانی طالبان که از سوی یک منبع امنیتی حکومت افغانستان در دسترس برخی رسانه ها قرار گرفته و یک منبع دیگر امنیتی آن‌را تایید کرده است، نشان می‌دهد که حکمت‌الله، شکرالله، محمد داوود، عبدالصبور و نقیب‌الله که بر نیروهای خارجی حمله کرده و آن‌ها را کشته اند، شامل این فهرست اند.

این منابع همچنان گفته اند پنج کشور، قطر، جرمنی، ناروی، ازبکستان، اندونزیا‌ کمیته‌ حمایت از روند صلح‌ افغانستان با نام “دوستان صلح” را تشکیل داده‌اند و سازمان ملل‌متحد نیز عضو این کمیته است.

منابع همچنان می‌گویند اکثریت مطلق اعضای هیئت‌ مذاکره کننده‌ی طالبان‌ فارغ مدرسه حقانیه‌ اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.