• انتشار: 16 سپتامبر 2019
  • ساعت: 18:54
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37768
پرینت
نمایندگان مجلس خواستار شد

دو طرف جنگ با آتش بس و از سرگیری مذاکرات صلح موافق کنند

همزمان با تشدید جنگ و ناآرامی‌ها در کشور مجلس نمایندگان از طرف‌های درگیر می‌خواهد با برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح موافقت کنند.

نمایندگان در نشست امروز دوشنبه (۲۵ سنبله) مجلس نمایندگان از تشدید جنگ و ناآرامی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور انتقاد کردند.

آنان، تاکید کردند جنگ راه حل مشکلات افغانستان نیست و طالبان باید با توقف جنگ و آغاز مذاکرات مستقیم صلح با دولت افغانستان، دست از ادامه افغان کشی بردارند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان نیز با اشاره به افزایش جنگ در کشور گفت:«صلح نیاز مبرم مردم افغانستان است و برای رسیدن به این هدف باید آتش‌بس فوری برقرار گردد.»

آقای رحمانی از طالبان و حکومت خواست به منظور جلوگیری از کشتار مردم، آتش‌بس اعلام کرده و مذاکرات مستقیم صلح را آغاز کنند.

منورشاه بهادری یکی از اعضای مجلس با اشاره به لغو مذاکرات صلح امریکا و طالبان، گفت: «ما از امریکا می‌خواهیم که در مورد لغو مذاکرات صلح تجدید نظر کرده و با پیش شرط مذاکرات صلح با طالبان را دوباره آغاز کند و از طالبان نیز می‌خواهیم که با آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان توافق کنند.»

آقای بهادری خاطر نشان کرد انتخابات راه حل نیست و برخی حلقات سیاسی به خاطر بقای قدرت شان در برگزاری انتخابات تاکید دارند.

او هشدار داد در شرایط کنونی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحران بدتر از انتخابات قبلی را در کشور در پی خواهد داشت.

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا هفته گذشته در پی کشته شدن یک سرباز ارشد امریکایی در یک حمله انتحاری طالبان در کابل، مذاکرات صلح با طالبان را لغو و بر تشدید حملات بر مواضع این گروه تاکید کرد.

آقای ترامپ گفته گروه طالبان باید با توافق روی آتش‌بس مذاکرات صلح را با دولت افغانستان از سر گیرد.

حکومت افغانستان نیز پیش از این گفته بود روند گفتگوهای صلح با طالبان پس از برگزاری انتخابات از سر گرفته خواهد شد.

اما؛ همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، جنگ و نا آرامی‌ها در کشور افزایش یافته و نیز حکومت اعلام کرده که در پی تشدید حملات نیروهای امنیتی افغان و امریکا، تلفات طالبان به حد بی‌پیشینه افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.