• انتشار: 12 دسامبر 2019
  • ساعت: 11:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39921
پرینت
دوره تازه مذاکرات امریکا و طالبان وارد ششمین روز خود شد

دو طرف به پیشرفت هایی دست یافته اند

منابع آگاه از دور تازه گفت و گوی صلح امریکا و نمایندگان طالبان در قطر می‌گویند طرفین به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند؛ اما تاهنوز به یک توافق قطعی نرسیده‌اند.

مذاکرات رسمی صلح میان زلمی خلیل‎زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان و نمایندگان طالبان شنبه (۱۶ قوس) بعد از سه ماه توقف دوباره آغاز و امروز پنج‌شنبه (۲۱ قوس) وارد ششمین روز خود شده است.

مولوی قلم‌الدین وزیر پیشین امر به معروف و نهی از منکر طالبان در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت گفتگو‌ها صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان امروز پنج‌شنبه نیز در دوحه پایتخت قطر جریان دارد.

به گفته او، دو طرف در مذاکرات ۵ روز گذشته در مورد مسایل آتش‌بس و آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌؛ اما تاهنوز به توافق قطعی نرسیده‌اند.

او بیان داشت، مقام‌های امریکایی اصرار به آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرت رسمی بین الافغانی دارند؛ اما نمایندگان طالبان استدلال‌شان این است تا زمانیکه توافقنامه امضا نشود این گروه به آتش‌بس عمومی و مذاکرات بین‌الافغانی حاضر نیست.

این عضو پیشین گروه طالبان در پاسخ به سوالی که اختلافات چقدر جدی است و آیا با وجود ادامه این اختلافات، گفتگو‎ نتیجه خواهد داد؟ گفت: “بلی قبلا نتیجه داده و موضوعات یاد شده ( آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی) در مصوبه ۹ دور مذاکرات قبلی گنجانیده شده و حالا طالبان بر اجرایی شدن همان مصوبه تاکید دارند”.

مولوی قلم‌الدین تاکید کرد که طرفین روی کاهش خشونت به توافق خواهند رسید؛ ولی مساله درخواست آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی تا قبل از امضای توافقنامه نتیجه نخواهد داد.

او خاطر نشان ساخت، دو طرف گفتگو کننده صلح روز گذشته روی چگونگی امضای توافقنامه صلح و اینکه توافقنامه در کجا و با حضور نمایندگان کدام کشور‌ها امضا شود، بحث کردند؛ اما هنوز مشخص نیست که روی این مساله به توافق رسیده‌اند یا خیر.

پیش از این، حکومت افغانستان از آغاز دوباره گفتگو‌های صلح میان امریکا و طالبان در قطر ابرازی امیدواری کرده که این گفتگو‌های منتج به آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی شود.

مذاکرات امریکا و طالبان در حالی وارد ششمین روز خود شده که روز گذشته طالبان مسلح یک حمله بزرگ انتحاری و انفجاری را بالای پایگاه نظامی امریکا در بگرام انجام دادند. در این رویداد ۲ نفر کشته و ۹۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.