اجتماعی

دو شفاخانه در ولایات پکتیا و پکتیکا به وزارت صحت عامه داده شد

اعمار این دو شفاخانه که یکی در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا و یک صد بستر و دیگری ۲۰ بستر بوده و در ولسوالی زرغون شهر ولایت پکتیکا واقع شده است، توسط سازمان بین المللی مهاجرت و با حمایت مالی سازمان انکشاف بین المللی آمریکا انجام شده است.

سازمان انکشاف بین المللی آمریکا امروز سه شنبه در خبرنامه ای نوشت که این دو شفاخانه امروز طی مراسمی در کابل به وزارت صحت عامه افغانستان تحویل داده شد.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه گفت “این دو شفاخانه به همان اندازه خدمات که در شفاخانه های کابل و یا کندهار به بیماران ارائه می شود ارائه می کنند. این اقدام، گامی به جلو برای ارائه خدمات ستندرد صحی در تمام کشور می باشد.”

کار ساخت این دو شفاخانه توسط سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ انجام شد.

لازم به ذکر است پیش از این کارکنان صحی در این دو ولایت در ساختمان های کرایه ای و یا در شفاخانه های مزدحم به بیماران خدمات ارائه می کردند.

هربی اسمیت رئیس ماموریت سازمان انکشاف بین المللی آمریکا گفت “این شفاخانه ها خدمات کامل صحی از جمله ایمنی نوزادان، مراقبت مادران و جراحی به شهروندان این دو ولایت ارائه خواهد کرد. همچنین ما از همکاری سازمان بین المللی مهاجرت نیز در این راستا تقدیر می کنیم.”

این دو شفاخانه بخش های متفاوتی از جمله بخش بیماران غیر بستری، ایمرجنسی، اتاق های جراحی، کارمندان مرد و زن برای ارائه خدمات بهتر، دفترهای مدیریتی و آموزشی، اتاق های جلسه و کنفرانس، لابراتوار و چندین بخش دیگر دارند.

لورانس هارت رئیس سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانستان گفت “بسیار خوب است که دو سازمان بین المللی مهاجرت و انکشاف بین المللی آمریکا این چنین همکاری نزدیک با یکدیگر دارند تا بتوانند ظرفیت نهادهای داخلی افغانستان را افزایش دهند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا