• انتشار: 10 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38541
پرینت
برای رفع مشکلات تکنیکی و تسریع روند وارد ساختن اطلاعات به دیتابیس

دو انجینر آلمانی به کابل رسیدند

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید دو انجنیر آلمانی از شرکت دارملوک، برای تسریع وارد کردن آرای بایومتریکی به بانک اطلاعاتی کمیسیون (دیتابیس) به کابل آمده اند.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات، امروز پنجشنبه (۱۸ میزان) به رادیو آشنا- صدای امریکا گفت برخی مشکلات در سیستم وجود داشت و برای جلوگیری از بروز این مشکلات این انجنیران با کمیسیون همکاری خواهند کرد.

او افزود: “به خاطر اینکه سرور و سیستم با مشکل مواجه نشود و کارها مطابق برنامه با سرعت به پیش برود و نیز حالت پیشگیرانه حفظ شود این انجینران با کمیسیون همکاری می کنند.”

آقای ابراهیمی همچنان تایید کرد برخی حملاتی را هکرها بر سیستم بانک اطلاعاتی کمیسیون انجام داده‌اند؛ اما مطابق به قرارداد تامین امنیت سیستم – که تمامی اطلاعات و آمار انتخابات ریاست جمهوری در آن درج است – از مسوولیت‌های کمپنی آلمانی دارملوگ است.

او گفت که به دلیل اینکه بانک اطلاعاتی از امنیت بالایی برخوردار است، حملات هکرها هیچ‌گونه اثری روی آن نگذاشته است.

پیش از این نهادهای ناظر از زمینۀ تقلب در کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرده اند.

محمدنعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان روز گذشته گفت اگر نظارت درست و کار بی‌طرفانه از آدرس کمیسیون انتخابات افغانستان صورت نگیرد، هنگام انتقال معلومات به بانک اطلاعاتی و کار روی نتایج آرا در سیستم، زمینۀ تقلب وجود دارد.

پیش از این برخی تکت‌های انتخاباتی نیز گفته اند که پرسش‌هایی در مورد کارکرد بانک اطلاعاتی و شیوۀ افزودن معلومات در این بانک وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری کشور در تاریخ ۶ میزان در ۳۴ ولایت کشور برگزار شد؛ اما سطح اشتراک کنندگان در این انتخابات بسیار پایین بود. کمیسیون انتخابات اعلام کرد بیش از ۲٫۵ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده‌اند اما نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که یافته‌های آنان نشان می‌دهد که تنها ۲ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن در تاریخ ۱۶ عقرب اعلام شود.

اما به تازگی یک عضو کمیسیون انتخابات گفته به دلیل کندی کار در کمیسیون احتمال دارد که اعلام نتایج انتخابات به تعویق بیفتد.

پیش از این شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از احتمال تقلب در کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرده و رفت و آمد سفیران کشورهای خارجی به کمیسیون را سوال برانگیز خوانده اند. نهادهای ناظر انتخاباتی نیز از کمیسیون خواسته تا در این باره وضاحت دهد.

این در حالی است که سفارت امریکا در کابل به تازگی گفته که شماری از کارمندان این سفارت از کمیسیون و روند کاری آن دیدن کرده اند. این سفارت گفت در کمیسیون انتخابات جایی برای تقلب نیست. نمایندگان سفارت‌خانه‌های بریتانیا، کانادا و برخی کشورهای دیگر نیز پس از پایان روند رای دهی انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون انتخابات رفته و با مسوولان آن دیدار کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.