• انتشار: 14 دسامبر 2016
  • ساعت: 17:11
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16316
پرینت

دومین مرکز تشخیص سرطان سینه در کابل گشایش یافت

وزارت صحت عامه کشور دومین مرکز تشخیص سرطان پستان/سینه را امروز چهارشنبه در شفاخانه استقلال افتتاح و به بهره برداری سپرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه نوشته است که این مرکز در چهار طبقه بشکل اساسی و معیاری، مجهز با تمام وسایل تشخیصه طبی پیشرفته، با کمک مالی کشور ایتالیا به ارزش یک میلیون دالر امریکایی اعمار گردیده است.

خبرنامه وزارت افزوده است که فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور به نمایندگی از حکومت افغانستان، از همکاری مالی کشور ایتالیا در قسمت ایجاد این مرکز ابراز قدردانی کرد و ایجاد این مرکز را یک گام نیک در راستای کاهش امراض سرطان پستان در کشور عنوان کرد.

وزیر صحت عامه افزود:” وزارت صحت عامه، همواره تلاش نموده تا خدمات صحی و معیاری را در تمام نقاط کشور عرضه کند، که قرار است در آینده نزدیک این وزارت یک تفاهمنامه ی را در ارتباط به ایجاد یک مرکز تداوی امراض قلبی در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی با کشور ایتالیا نیز به امضاء برساند. او گفت: ایجاد چنین مراکز می تواند از رفتن مردم به خارج از کشور، جهت تداوی جلوگیری نماید”.

بی بی گل غنی بانوی اول کشور، همچنان با ارسال پیامی در مراسم گشایش این مرکز گفته بود:” امروز بسیار خرسندم که بعد از ایجاد مرکز تشخیص و تداوی در شفاخانه جمهوریت، بار دیگر شاهد افتتاح یک مرکز مجهز در قسمت تشخیص سرطان سینه در شفاخانه استقلال هستم، که این خود یک گام مثبت در راستای تشخیص و مبارزه علیه امراض سرطان ثدیه در کشور است”.

از سوی دیگر آقای روبرتو کنتونی سفیر کشور ایتالیا در افغانستان می گوید که، همکاری در بخش سکتور صحت افغانستان، یکی از اولویت های کشور ایتالیا است، که این کشور بر ادامه کمک هایش در افغانستان، در آینده نیز متعهد خواهد ماند و از سال ۲۰۰۱ بدینسو کشور ایتالیا ۲۳ میلیون یورو را در بخش های مختلف صحت، در افغانستان مساعدت نموده است.

این مرکز برعلاوه تشخیص سرطان ثدیه، دارای بخش های اندوسکوپی، ایکوکاردیو گرافی، سی تی اسکن، التراسوند، اکسری و لابراتوار میباشد.

این در حالی است که چندی قبل نیز یک مرکز تشخیص و تداوی سرطان ثدیه مجهز با تمام وسایل طبی، در شفاخانه جمهوریت به بهره برداری سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.