• انتشار: 14 فوریه 2019
  • ساعت: 11:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32309
پرینت

دومین روز نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل/ناتو در افغانستان ماندنی نیست

نشست وزرای دفاع ناتو که روز گذشته با معرفی محورهای گفت‌وگو از سوی جیمز استلتنبرگ به طور رسمی آغاز شد، امروز نیز ادامه می‌یابد.

در این جلسه که در بروکسل، مقر ناتو، برگزار شده‌است در مورد موضوعاتی چون «مأموریت ناتو در کشورهای افغانستان، کوزووو و عراق و روسیه به عنوان ناقض پیمان تسلیحات هسته‌ای میان‌برد» قرار است تصمیم‌گیری شود.

اعضای این نشست، ‌در روز نخست روی کشور روسیه به عنوان ناقض پیمان تسلیحات هسته‌ای موشکهای میان‌برد بحث کردند و یک بار دیگر از مسکو خواستند تا از توسعه فعالیت های هسته‌ای دست بکشد و به این پیمان احترام بگذارد.

دبیر کل ناتو در کنفرانس خبری قبل از شروع این نشست همچنین افزود ناتو به دنبال حضور دائمی در افغانستان نیست و تنها برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغان برای دفاع از کشورشان در افغانستان حضور دارند.

دبیر کل ناتو تصریح کرد که برنامه خروج از افغانستان مطرح نیست، بلکه آنها به حمایتشان از نیروهای امنیتی افغان در بخشهای آموزش و حمایت های تخنیکی ادامه خواهند داد.

قرار است امروز ، اعضای جلسه وزرای دفاع ناتو، روی ماموریت ناتو در افغانستان صحبت کنند.

در پایان جلسه‌ی امروز، دبیرکل سازمان ناتو و آقای پتریک شناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا، در حضور رسانه ها در مورد نتایج این نشست دوروزه توضیح می‌دهند.

در نشست دو روزه‌ی وزرای دفاع ناتو، بیست و نه کشور عضو ناتو و ده کشور دیگر گردهم آمده‌اند.

قابل ذکر است نیروهای ناتو پس از سال ۲۰۱۴ مأموریت جنگی خود در افغانستان را خاتمه داد.

ناتو در مأموریت تازه خود به نام «حمایت قاطع» روی آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.