فرهنگی هنری

دومین جشنواره بین المللی فیلم مهرگان برگزار شد/ مطابق فرهنگ خود فیلم سازی کنید

در این جشنواره ۱۹۰ فیلم کوتاه، مستند داستانی و بلند اشتراک کرده است که ۱۵۰ فیلم آن به کمیته داوران فرستاده می شود و در نهایت ۳۱ فیلم به مسابقه راه پیدا می کنند.

سید مصدق خلیلی، معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، روز گذشته هنگام افتتاح این جشنواره گفت: ” از سینماگران خواهشمندیم از سینمای بالیوود و هالیوود تقلید نکنند و مطابق فرهنگ افغانستان فیلم بسازند که باعث فرهنگ سازی در کشور شود.

آقای خلیلی ضمن خوشحالی از برگزاری این جشنواره، اظهار کرد که سینماگران کشور باعث می شوند که سینما در کشور همچنان زنده بماند.

این گفته ها در حالی از سوی این مقام دولتی ایراد می شود که سینما گران و اهل هنر از بی توجهی دولت به هنر به شدت انتقاد می کنند.

مهدی کیان، مسئول و برگزار کننده این جشنواره از بی توجهی مقام های دولتی به هنر به خصوص فیلم سازی انتقاد کرد.

آقای کیان گفت: “جهان افغانستان را کشوری بدون تصویر می پندارد لذا از دولت می خواهیم که به جشنواره های سینمایی هزینه های اختصاص دهد.

وی نیز گفت که تمامی فیلم های راه یافته به جشنواره از دوشنبه ۲۶ قوس/آذر تا چهارشنبه ۲۶ قوس در اکادمی هنر و تالار افغان فیلم به طور همزمان به نمایش گذاشته می شود.

سخنگوی عبدالرشید دوستم، معاون دوم ریاست جمهوری، نیز به برگزار کنندگان این جشنواره تبریک گفت و افزود، سینما و تیاتر می تواند رهنمود خوبی برای بشر باشد.

وی اشاره کرد که نباید به سینما به عنوان یک برنامه سرگرمی نگریست.

گفتنی است که درنخستین دور جشنواره فیلم مهرگان که در جدی/دی سال قبل برگزار شده بود، حدود ۱۴۷ فیلم ارایه شد و ۱۱۰ فیلم توسط کمیته گزینش به بخش داوری راه یافت و بالاخره ۲۵ فیلم در بخش مسابقه گزینش شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا