• انتشار: 3 نوامبر 2019
  • ساعت: 15:06
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39239
پرینت

دولت پاکستان: آماده مذاکره با مخالفان سیاسی خود هستیم اما اغتشاش را نمی توانیم تحمل کنیم

دولت پاکستان ضمن رد استعفای نخست وزیر، از آمادگی خود برای مذاکره با مخالفان خبر داد.

“مولانا فاضل الرحمن”،‌ رهبر حزب جماعت علمای اسلام پاکستان، جمعه به “عمران خان”، نخست وزیر پاکستان، ۴۸ ساعت فرصت داد تا از قدرت کناره‌گیری کند. این ضرب الاجل دو روزه، عصر امروز(یکشنبه) به پایان می‌رسد.

“پرویز ختک”، وزیر دفاع پاکستان، که ریاست کمیته مذاکره دولت را بر عهده دارد، با تاکید بر منتفی بودن استعفای نخست وزیر، به فاضل الرحمن هشدار داد به خاطر تحریک طرفدارانش برای دستگیری عمران خان، دوشنبه از او شکایت می‌کند.

فاضل الرحمن جمعه در تجمع راهپیمایی آزادی در اسلام آباد گفت، در صورتی که نخست وزیر تا دو روز دیگر استعفا ندهد، راهبرد بعدی خود را اعلام می کند.

ختک پس از جلسه کمیته مذاکره دولت به خبرنگاران گفت، دولت تسلیم تهدیدها و تاکتیک های اعمال فشار مخالفان نمی شود و هیچ کس نباید حتی به استعفای نخست وزیر فکر کند.

ایرنا نوشت وی با اشاره به توافقنامه امضا شده بین کمیته رهبری مخالفان و کمیته مذاکره دولت، افزود، آماده مذاکره با مخالفان هستیم اما، ایجاد اغتشاش و ناآرامی را برنمی تابیم. اگر آنها(مخالفان) از این توافقنامه تخطی کنند، دولت وارد عمل خواهد شد. اگر مخالفان متوسل به خشونت شوند و به اموال عمومی یا خصوصی آسیب بزنند،‌ آنها مقصر شناخته خواهند شد.

به گفته وی، حرکت مخالفان به سوی منطقه قرمز اسلام آباد، در حکم نقض این توافقنامه است و دولت ناچار خواهد شد طبق قانون وارد عمل شود.

عمران خان نیز با صدور فرمانی به وزارت داخله اعلام کرد، در صورت تلاش معترضان برای ورود به منطقه قرمز اسلام آباد (محل استقرار اداره‌های دولتی و نظامی و ساختمان ریاست جمهوری و نخست وزیری) و نقض توافق حاصله با دولت محلی، برای مقابله با هرگونه شرایطی آماده باشند.

سخنگوی ارتش پاکستان نیز شنبه از حمایت نیروهای مسلح کشور از دولت عمران خان خبر داد و گفت، ‌ اجازه داده نمی شود هیچ چیز و هیچ کس باعث بی ثباتی کشور شود.

اعضاء و طرفداران احزاب سیاسی مخالف دولت پاکستان، در ادامه اعتراضاتی تحت عنوان “راهپیمایی آزادی”، جمعه وارد اسلام‌آباد و خواستار برکناری عمران خان از قدرت شدند.

“مولانا فاضل الرحمن”، رهبر حزب جماعت علمای اسلام شاخه فضل، ‌ شنبه خاطرنشان کرد، برنامه‌ای برای ورود به منطقه قرمز وجود ندارد اما، تا زمانی که عمران خان استعفا ندهد، معترضان از اسلام‌آباد نمی‌روند.

به گفته او، معترضانی از سراسر کشور در حال آمدن به پایتخت و پیوستن به اعتراضات امروز (یکشنبه) در اسلام آباد هستند. رهبر حزب جماعت علمای اسلام پاکستان افزود: آنها باید باور کنند که فرمانروایی شان بر پاکستان تمام شده است. شما دیگر حاکمان پاکستان نیستند. حکمرانی در دست ماست. ما کشور را به شیوه‌ای صلح آمیز اداره خواهیم کرد و موجب پیشرفت آن خواهیم شد. ما اقتصاد را احیا خواهیم کرد. این کشور دیگر متعلق به شما نیست.

راهپیمایی آزادی که ابتکار فاضل الرحمن شکل گرفت، از کراچی شروع و پس از گذشت از چندین شهر، جمعه به اسلام اباد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.