• انتشار: 18 اکتبر 2017
  • ساعت: 18:33
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25180
پرینت
واکنش تند نمایندگان مجلس به حملات مرگبار اخیر طالبان!

دولت و ارگان های امنیتی ضعیف و گفت و گوهای صلح با طالبان یک “باور میان تهی” است

نمایندگان مجلس در واکنشی تند به حملات مرگبار اخیر طالبان در سرار کشور که صد ها  کشته و زخمی بر جای گذاشت دولت و ارگان های دولتی را ضعیف و مذاکرات صلح دولت با طالبان را یک باور میان تهی خواندند.

به گزارش خبرگزاری رها صادقی نیلی زاده، نماینده مردم دایکندی در ولسی جرگه گفت:”این یک شرم است که چهار صد نفر در یک روز کشته و زخمی می شوند. این یک فاجعه است و دولت و ارگان های امنیتی ضعیف اند.”

ذکریا ذکریا دیگر نماینده مجلس نیز مذاکرات صلح دولت با طالبان را یک باور میان تهی خواند و تاکید کرد سالهاست که با باور غلط رسیدن به صلح از طریق مذاکره با تروریستان زندگی می کنیم.

نمایندگان از دولت خواستند از پاکستان انتظار صلح نداشته باشند.

“تمام حملات توسط پاکستان طرح ریزی می شود. کابل نباید در مذاکرات صلحی که پاکستان در آن اشتراک می کند حاضر شود. دولت افغانستان حداقل باید یک هفته روابط دیپلماتیک خود با اسلام آباد را قطع کند.”

شکریه هاشمی عضو مجلس نمایندگان با اظهارات بالا به شدت از مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان که در طول سالهای گذشته با اما و اگرهای زیادی روبرو بوده و نتیجه ملموسی در پی نداشته است، انتقاد کرد.

این در حالی است که به تازگی دور تازه ای از مذاکرات چهار جانبه صلح دولت افغانستان با طالبان با مشارک چین، پاکستان، افغانستان و امریکا در مسقط پایتخت عمان آغاز شده اما همزمان با آن حملات طالبان در ولایات مختلف افغانستان افزایش یافته است.

بسیاری از کارشناسان مذاکرات صلح کابل با طالبان در زمستان را نوعی خرید وقت از سوی پاکستان برای تجهیز بهتر طالبان برای حملات بهاره آنان می دانند و معتقداند افغانستان نباید این فرصت را در اختیار طالبان و حامیان منطقه ای آن قرار دهد.

این کارشناسان تاکید می کنند افغانستان باید با استفاده از فرصت در زمستان طالبان را نابود کند.

در جلسه امروز مجلس، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس، نیز از دولت وحدت ملی خواست برای تقویت وحدت ملی و همگرایی یک اجماع سیاسی ایجاد کند.

این اظهارات نمایندگان در حالی بیان می شود که طالبان در روز سه شنبه هفته جاری حملات خونباری را در ولایات پکتیا، غزنی، ننگرهار و کابل راه اندازی کردند که نزدیکه به ۸۰ کشته و ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.