بین المللِتیتر یک

دولت قزاقستان در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی استعفا داد

«قاسم جومارت توکایوف» رئیس جمهور قزاقستان امروز (چهارشنبه ۱۵ جدی) در پی اعتراضات گسترده مردمی به دنبال افزایش بهای سوخت، انحلال کابینه خود را پذیرفت و وضعیت فوق العاده تا زمان روی کار آمدن دولت جدید اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که شب گذشته (سه شنبه) پولیس ضد شورش این کشور جهت متفرق کردن معترضانی که در میدان اصلی شهر آلماتی تجمع کرده بودند، گاز اشک آور و بمب های دودزا پرتاب کرد.

وزارت داخله این کشور نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که حدود ۲۰۰ تن از معترضان بازداشت شده و بیش از ۹۰ نیروی پولیس نیز در این اعترضات زخمی شده اند.

لازم به ذکر است که قزاقستان خود دارای ذخایر غنی سوخت های فسیلی می باشد که افزایش بهای سوخت در این کشور اعتراضات گسترده مردمی را به دنبال داشته است.

همچنین قزاقستان در جامعه جهانی به عنوان کشوری شناخته میشد که سیستم سیاسی با ثباتی دارد و به همین منظور میلیاردها دالر سرمایه گذاری های خارجی را به خود جذب کرده است.

در حال حاضر «علیخان اسماعیلوف» معاون اول نخست وزیر به عنوان سرپرست نخست وزیری منصوب شده است.

بهای هر لیتر گاز مایع در این کشور در آغاز سال میلادی جدید به ۱۲۰ تانگه معادل (۲۷ سنت امریکا) افزایش یافت که معترضان خواستار نصف شدن این قیمت شده اند.

گرچه دولت روز گذشته در صحبت با معترضان در شهر «مانگیستوا» اعلام کرده بود که بهای هر لیتر گاز مایع به ۵۰ تانگه کاهش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا