اجتماعیبرگزیده ها

دولت طالبان؛ زنان کنار گذاشته شده از شغل هایشان و بروز مشکلات روحی

این فعالان مدنی می گویند که با روی کار آمدن مجدد رژیم طالبان شرایط به گونه ای جدی برای این زنان سخت و طاقت فرسا شده است.

حسن حکیمی یک فعال مدنی در ولایت غور به خبرنگار رها گفت زنان زیادی با تلاش های فراوان و به امید یک آینده خوب در شرایط سخت و حساسی تحصیل کرده و به علم آموزی روی آورده بودند، که اما با تحولات سیاسی اخیر تمامی این امیدها نقش بر آب شدند.

آقای حکیمی علاوه می کند بسیاری از این زنان که از وظایف شان برکنار شده اند به مشکلات روحی و روانی دچار شده و در واقع می توان گفت که در کنج خانه هایشان زندانی اند.

او می گوید زنانی که تا پیش از این در تمامی نهادها و موسسات و حتی ارگان های دولتی از جایگاه بالایی برخوردار بودند، در شرایط حاضر از تمامی امتیازات مادی و معنوی شان محروم شده اند و به جبر خانه نشین گشته اند.

آقای حکیمی می افزاید آمار دقیقی از میزان زنان بیکار شده در ولایت غور در دست نیست، اما بجز زنانی که هم اکنون در بخش های صحی مشغول هستند، صدها زن تحصیل کرده دیگر در این ولایت پس از روی کار آمدن طالبان از کار بیکار شده و خانه نشین شده اند.  

او می گوید مکانیزم مشخصی باید وجود داشته باشد تا زنان نیز مانند مردان در نظام فعلی جایگاه شان حفظ و از حق کار و تحصیل برخوردار باشند.

مقام های محلی طالبان در ولایت غور حاضر به صحبت در این باره نشدند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا