• انتشار: 27 ژوئن 2020
  • ساعت: 11:24
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 45246
پرینت

دولت ترامپ در حال نهایی کردن خروج سربازان امریکایی از افغانستان است

دولت ترامپ در حال نهایی کردن طرح خروج نزدیک به چهار هزار سرباز امریکایی از افغانستان تا پاییز سال جاری می باشد.

 شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از دو مقام امریکایی گزارش داد دولت دونالد ترمپ، رییس‌جمهور این کشور در حال نهایی کردن تصمیم خود برای خروج بیش از چهارهزار نیروی امریکایی از افغانستان است.

در گزارش «سی‌ان‌ان» آمده است این تصمیم هنوز نهایی نیست اما مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده هفته‌ی گذشته درباره‌ی این طرح با متحدان ناتو گفت‌وگو کرده و این موضوع در جلسات او با مقام‌های ناتو در بروکسل مورد بررسی قرار گرفته است.

براساس این گزارش، این کم‌ترین میزان حضور نیروهای امریکایی از زمان آغاز جنگ امریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان است.

با اجرایی شدن طرح خروج بیش از چهارهزار نیروی امریکایی از افغانستان تا خزان سال جاری، تعداد این نیروها در افغانستان از هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر به چهارهزار و ۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

تصمیم‌گیری دولت ترمپ برای خروج بیش از چهارهزار سرباز از افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که طالبان خلاف توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، حملات‌شان را علیه مواضع دولت افغانستان افزایش داده‌اند.

چنانچه معلومات دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نشان می‌دهد، هفته‌ی آخر ماه جوزا، خونین‌ترین هفته‌ در ۱۹ سال پسین بوده است.

در این هفته ۲۹۱ نیروی امنیتی در جنگ با طالبان کشته و ۵۵۰ نیروی دیگر زخمی شدند. همچنان ۴۲ غیرنظامی در پی حملات طالبان کشته و ۱۰۵ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

براساس توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان که در زمستان سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، امریکا توافق کرد که در ماه ۱۴ ماه تمام نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند.

در مقابل طالبان نیز تعهد سپرد که به گروه‌های تروریستی دیگر اجازه‌ی استفاده از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدانش را نداده و با دولت افغانستان به میز مذاکره می‌نشینند.

اکنون دو مقام دولت امریکا به «سی‌ان‌ان» گفته‌اند که امریکا پیش از موعد معین، تعداد نیروهایش در افغانستان را از حدود ۱۳ هزار نفر به هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر کاهش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.