• انتشار: 26 فوریه 2021
  • ساعت: 16:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54727
پرینت
رئیس جمهور در بحث ملی جوانان

دولت برای صلح برنامه دارد

رییس جمهور غنی عصر روز گذشته(پنجشنبه۷حوت) در بحث ملی جوانان با عنوان «اعمار صلح، دولت سازی و بازار سازی» اشتراک و تاکید کرد صلح یک رویا نیست و دولت برای رسیدن به آن برنامه و نقشه راه دارد.

در این بحث ابتدا برخی جوانان نتیجه بحث‌های شان را با رییس جمهور شریک ساختند.
آنان خواست جوانان را در خصوص صلح، حفظ جمهوریت و دستاوردها، تامین حقوق شهروندان به ویژه حقوق زنان، پاسداری از ارزش‌های قانون اساسی، ایجاد فرصت‌های بیشتر به جوانان، وحدت ملی، برقراری آتش‌بس، اجماع سیاسی و ملی، عدالت اجتماعی، قاطعیت بیشتر در راستای مبارزه با فساد، مارکیت سازی، اهدای قرضه‌ها به جوانان متشبث، حاکمیت قانون و تطبیق اصل مکافات و مجازات بیان کردند.
رییس جمهور غنی از نظم، دسپیلن، تعهد و دیدگاه وسط و درازمدت جوانان ابراز امتنان کرده، گفت که جوانان بزرگترین و بهترین نسل تاریخ معاصر افغانستان‌اند.
رییس جمهور با اشاره بر این که بزرگترین ظرفیت جوانان کار تیمی است و دیدگاه شان دراز مدت و طولانی می‌باشد، گفت که جمهوریت مهمترین مسئله بوده و قدرت از مردم است و به ارادۀ آنان از یک شخص به شخص دیگر انتقال می‌گردد.
وی افزود که صلح آرزو نیست، بلکه یک هدف بوده و برای تحقق آن نقشۀ راه داریم. حق بنیادی یک جامعه زندگی در صلح می‌باشد و ۴۰ سال می‌شود که این حق از مردم افغانستان غصب شده است.
رییس جمهور گفت نقشۀ راه صلح ما تنها مذاکرات با طالبان نیست، بلکه ما از دنیا ضمانت می‌خواهیم و هیچ کسی حق ندارد که در خاک ما مداخله کند.
رییس جمهور محمد اشرف غنی در اخیر سخنانش با اشاره بر این که ماحول ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح آماده است، اما باید با تدبیر و دقت عمل کنیم، گفت که آرزوی بنیادی ما ختم خشونت ۴۰ ساله در کشور است و خشونت را به هر نامی که باشد دیگر اجازه نمی‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.