• انتشار: 20 ژانویه 2021
  • ساعت: 10:50
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 53533
پرینت

دولت بایدن توافق نامه صلح امریکا با طالبان را ارزیابی می کند

نامزد پیشنهادی بایدن برای وزارت خارجه امریکا با اشاره به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفت در صورت که دستاوردهای زنان و دختران در ۲۰ سال گذشته حفظ نشود دوام این روند به دور از انتظار است.

آنتونی بلینکن، نامزد پیشنهادی جو یایدن برای پست وزارت خارجه آمریکا روز (سه‌شنبه، ۳۰ جدی) گفت توافق‌نامه این کشور با گروه طالبان را ارزیابی خواهد کرد.

وی علاوه کرد: «ما می‌خواهیم به این جنگ به اصطلاح ابدی پایان دهیم. می‌خواهیم نیروهای‌مان را برگردانیم. می‌خواهیم تا حدودی ظرفیت برخورد با هرگونه بازگشت تروریزم که اصلا برای آن به آنجا رفتیم را حفظ کنیم.»

آقای بلنکین خاطرنشان ساخت باید جزئیات و موارد توافق را به دقت بررسی کنیم، زیرا من تاکنون از این جزئیات باخبر نیستم.

او با اشاره به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفت در صورت که دستاوردهای زنان و دختران در ۲۰ سال گذشته حفظ نشود دوام این روند به دور از انتظار است.

این در حال است که دولت دونالد ترامپ در پایان ماه فبروری سال گذشته به هدف پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا، توافق‌نامه‌ای با گروه طالبان امضا کرد.

دولت آقای ترامپ برخی از مواد این توافق‌نامه را محرمانه نگهداشت، اقدامی که واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

بر بنیاد این توافق‌نامه تمامی نیروهای آمریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شود و در عوض گروه طالبان نیز به منافع واشنگتن حمله نکرده و روابط خود را با گروه‌های تروریستی قطع خواهد کرد.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد شمار نظامیان این کشور در افغانستان به ۲۵۰۰ سرباز کاهش یافته است.

پس از توافق آمریکا با طالبان میزان حملات و شدت خشونت‌های این گروه در برابر نیروهای امنیتی و غیرنظامیان به گونه‌ای چشم گیری افزایش یافته است.

این خشونت‌ها همزمان با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در قطر بالا گرفته است. امری که انتقاد جامعه جهانی و دولت افغانستان را برانگیخته است.

هرچند فشارها بر طالبان برای پذیرش آتش‌بس افزایش یافته، اما این گروه تاکنون زیر باز این فشارها نرفته از پذیرش آتش‌بس سر باز زده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.