• انتشار: 1 فوریه 2017
  • ساعت: 18:07
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 18279
پرینت
اداره سیگار:

دولت افغانستان کمتر از ۶۰ فیصد کشور را در کنترل خود دارد

سیگار در اولین گزارش خود به اداره دونالد ترامپ گفته است که دولت افغانستان هم اکنون کنترل کمتر از ۶۰ فیصد کشور را در اختیار دارد، در حالیکه تولید مواد مخدر نیز افزایش یافته است.

نیروهای امنیتی افغانستان با کمک هزاران سرباز و مشاور خارجی به سختی با فعالیت های احیا شده شورشیان به رهبری طالبان و دیگر سازمان های تروریستی مانند داعش مقابله می کنند.

براساس گزارش تازه از سوی اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان یا (سیگار)، دولت افغانستان از ماه نوامبر سال گذشته میلادی، به سختی بر ۵۷ فیصد کل کشور کنترل و یا نفوذ دارد.

این رقم، کاهشی ۱۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد.

گزارش نوشته است “تحلیل اداره سیگار که توسط تازه ترین داده های نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان صورت گرفته، نشان می دهد که وضعیت امنیتی افغانستان طی سه ماهه اخیر بهبود نیافته است.”

منبع می افزاید “شمار نیروهای امنیتی افغانستان در حال کاهش است، در حالیکه هم تلفات و هم شمار ولسوالی های تحت نفوذ و یا کنترل شورشیان در حال افزایش است.”

براساس گزارش، بیش از ۱۰ فیصد کل ولسوالی های کشور تحت کنترل شورشیان است، و در ۳۳ درصد دیگر نیز درگیری در جریان می باشد.

برخی از ولایت هایی که اخیرا شاهد افزایش درگیری ها بوده، ولایت ارزگان می باشد که هم اکنون ۵ ولسوالی از ۶ ولسوالی این ولایت تحت کنترل و یا نفوذ شورشیان است. در ولایت هلمند نیز ۸ ولسوالی از ۱۴ ولسوالی آن تحت کنترل و یا نفوذ شورشیان می باشد.

مقامات نظامی آمریکایی معتقدند که بیشتر این از دست رفتگی ها بخاطر تغییر استراتژی نیروهای امنیتی افغانستان است، زیرا نیروهای امنیتی افغانستان بسیاری از پوسته های امنیتی را رها می کنند تا تمرکز بر مناطق پر تهدید داشته باشند.

شورشیان طی این مدت هشت مرتبه تلاش کردند تا مراکز ولایات را تحت کنترل بگیرند، اما هر بار در نهایت شکست خوردند.

اما سیگار می افزاید که شمار شهروندان افغان که در مناطق تحت نفوذ و یا کنترل شورشیان زندگی می کنند، طی ماه های اخیر کاهش داشته و به رقم ۲٫۵ میلیون نفر رسیده است.

اما در حدود یک سوم از کل جمعیت کشور یا ۹٫۲ میلیون نفر در مناطق در حال درگیری بسر می برند، که به عقیده سازمان ملل متحد، بالاترین نرخ تلفات غیرنظامیان در افغانستان است که تابحال این سازمان آن را به ثبت رسانیده است.

 

گزارش سیگار همچنین علاوه می کند که نیروهای امنیتی افغانستان اخیرا تلفات زیادی را متحمل شده اند، به طوریکه طی ۱۰ ماه اول سال گذشته میلادی، (۶،۷۸۵) نیروی امنیتی و پولیس جانشان را از دست دادند و (۱۱،۷۷۷) تن دیگر زخمی شدند.

از سویی دیگر، سیگار در گزارش تازه اش می نویسد که پیشرفت هایی در بخش مبارزه علیه فساد در افغانستان صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.