• انتشار: ۲۵ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۱:۲۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 3559
پرینت

دولت افغانستان دوباره از پاکستان خواست تا حمایت خود از تروریزم را متوقف کند

مقامات دولت وحدت ملی با توجه به نقش پاکستان در مقابله با تروریزم، دوباره از این کشور خواستند تا دست از حمایت از تروریزم برداشته و برای مقابله با گروه های تروریستی که در این کشور حضور دارند اقدامی جدی کند.

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری کشور امروز طی یک نشست خبری گفت که دولت افغانستان موضعی آشکار برای پاکستان دارد و از این کشور می خواهد تا حمایت خود را از تروریزم متوقف کرده و با آنان مبارزه کند.

وی در حالی این سخنان را ایراد می کند که قرار است نواز شریف نخست وزیر پاکستان برای ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فردا به این کشور مسافرت کند.

گفتنی است که در این دیدار، دو تن بر روی موضوع افغانستان و امنیت منطقه نیز صحبت خواهند کرد.

در همین حال اما، آقای هاشمی گفت مقامات دولت وحدت ملی افغانستان یک بار دیگر از مقامات در اسلام آباد می خواهند تا برای مقابله با گروه های تروریستی مشخصی که در پاکستان حضور داشته و فرمان جنگ در افغانستان را صادر می کنند طرح عملی جامعی را برنامه ریزی کنند.

لازم به ذکر است که باوری میان مردم افغانستان حاکم است که می گوید “صلحی دائمی در افغانستان برقرار خواهد شد، اگر پاکستان در وعده های خود مبنی بر مبارزه با تروریست صادق باشد.” به باور اکثر افغان ها، پاکستان به اندازه کافی نفوذ بر طالبان دارند تا بتوانند آنها را قناعت داده تا سلاح زمین بگذارند و به پروسه صلح بپیوندند.

آقای هاشمی افزود “درخواست ما از پاکستان این است که این کشور گروه هایی که آشکارا علیه افغانستان جنگ اعلام می کنند و در خاک پاکستان حضور دارند را مورد حمله خود قرار دهد. اگر پناهگاه های شورشیان در پاکستان نابود شود، ما می دانیم بعد از آن با چه کسی مذاکره صلح کنیم.”

معاون سخنگوی رئیس جمهوری همچنین به موضوع تاسیس شورای رهبران جهادی کشور برای کمک به تامین امنیت در کشور اشاره کرد و گفت دولت وحدت ملی پیشنهاد این شورا را در نظر می گیرد و نظرهای این شورا را در سیاست های ملی کشور منظور می کند.

وی اما شایعات مبنی بر تشکیل ملیشه/جنگجویان غیرنظامی در کشور را توسط این رهبران جهادی رد می کند.

آقای هاشمی گفت “ما هرگز از تشکیل ملیشه حمایت نکرده ایم؛ رئیس جمهوری افغانستان هیچ گاه با ملیشه سازی موافقت نکرده است.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.