• انتشار: 16 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3539
پرینت
ارگ ریاست جمهوری:

دولت افغانستان از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشور استقبال کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور از تصمیم تازه ایالات متحده آمریکا مبنی بر ادامه حضور نظامی این کشور در افغانستان استقبال کرده و آن را امری مهم بر تداوم همکاری ها میان دو کشور می خواند.  

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته گفت که تصمیم دارد حضور نظامی کشورش را در افغانستان تمدید کند و شمار سربازان خود را به از ۱۰،۰۰۰ تن تنها به ۵،۵۰۰ تن کاهش دهد.

پیش از این ایالات متحده تصمیم داشت شمار سربازان خود را محدود به یک هزار نفر در افغانستان بکند.

به گفته آقای اوباما، هر زمانیکه نیاز به نیروی بیشتر یا بهبود جدول زمانی حضور نیروهای آمریکا در افغانستان باشد، تغییرات اعمال خواهد شد.

در همین حال، محمد اشرف غنی می گوید که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بر تداوم همکاری های آن کشور به مردم افغانستان، مخصوصاً در عرصه امنیتی بر اساس مندرجات قرارداد امنیتی و توافقنامه همکاری های استراتیژیک میان دو کشور می باشد.

آقای غنی در اعلامیه ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده گفته است “تصمیم در حفظ سطح کنونی نیروهای ایالات متحده در افغانستان یکبار دیگر تجدید مشارکت و تحکیم روابط ایالات متحده را با افغانستان نشان می دهد که بر مبنای منافع مشترک و خطرات مشترک استوار است”.

در همین حال، باراک اوباما در نشست دیروز خود از افغانستان به عنوان حلقه کلیدی در چشم ‌انداز بزرگتر جنگ با تروریزم و یک شریک جدی برای آمریکا نام برد و خطاب به مردم افغانستان گفت که تعهد آمریکا به امنیت آنها استوار باقی خواهد ماند.

آقای غنی می گوید که تصمیم تازه رئیس جمهوری آمریکا در پی صحبت های پیگیر چند ماهه دو رئیس جمهوری، و در نتیجه کار مشترک و ارزیابی های دقیق مقامات دو کشور اتخاذ شده است.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری گفته شده “رئیس جمهور و رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان از طریق کار و مشورت مستمر با همکاران خویش در سطوح مختلف از جمله سربازان، افسران و جنرالان کشور، مدت زمان و نیازمندی های عمده نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان، به ویژه مبارزه با تروریزم را مورد ارزیابی قرار دادند. این ارزیابی ها و کار مشترک، یکبار دیگر مبنای تجدید همکاری و دوستی میان دو دولت و ملت گردید.”

مقامات کشور می گویند مصمم هستند تا این روابط را بیش تر از پیش در عرصه مبارزه با تروریزم تقویت بخشند.

در اعلامیه گفته شده که نیروهای امنیتی افغانستان با یک دشمن بی رحم مواجه هستند و تصمیم تازه ایالات متحده آمریکا می تواند در راستای حمایت، آموزش، تجهیز و افزایش توانایی بیشتر نیروی مسلح موثر واقع شود.

همزمان دولت افغانستان به گروه های تروریستی هشدار داده که در مقابل نیروهای امنیتی جز شکست نتیجه دیگری نخواهند داشت.

همچنان در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده که دولت افغانستان یکبار دیگر به افغان ها و همکاران بین المللی این کشور اطمینان می دهد که حاکمیت قانون، تداوم اصلاحات، تأمین و دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان و توسعه اقتصادی از اقدامات اصلی دولت است، و برای تحقق آنها از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.