• انتشار: 23 نوامبر 2020
  • ساعت: 18:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51093
پرینت
کنفرانس جنوا و داستان فساد در افغانستان

وقتی ساعت طلایی رولکس گران قیمت رئیس امنیت ملی افغانستان حسرت آفرین شد

ادوارد لاتواک می نویسد در یک نشست در لاهه که در مورد کمک به افغانستان بود رئیس امنیت ملی وقت افغانستان را دیده که یک ساعت رولکس طلایی بسیار گرانقیمت در دست خود بسته است.

کنفرانس جنوا برای ادامه کمک های جامعه بین المللی امروز دوشنبه ۲۳ نوامبر در حالی آغاز شد که هنوز مشخص نیست آینده کمک های مالی کشورهای کمک کننده به افغانستان چگونه خواهد بود.

جامعه بین الملل برای تداوم کمک های خود به افغانستان شروط ده گانه ای را مطرح کرده است.

وزارت خارجه افغانستان با استقبال از این شروط آن را به نفع افغانستان دانسته است.

در کنار اماواگر های کنفرانس جنوا چگونگی حضور شخصیت های سیاسی کشور در کنفرانس هایی از این دست مهم است، اینکه رهبران کشور ما به چه تیپ و استایلی در کنفرانس هایی که ماهیت جذب کمک مالی دارند حاضر شوند بدون شک در میزان رضایت کشورهای کمک کننده تاثیر دارد.

از بعد روانشناسی هم اگر به قضیه نگاه کنیم زمانیکه رهبر یک کشور در یک کنفرانس با کت و شلوار شیک و گران قیمت ظاهر شود و طلب کمک کند زیاد مطلوب کمک کننده ها و بینندگان تلویزیونی و افکار عمومی جهان و حتی افکار عمومی افغانستانی ها نیست.

در این راستا به خاطره ای از «ادوارد لاتواک»، استاد پیشین دانشگاه در انگلستان، استراتژیست و تاریخ دان و مشاور پیشین وزارت های دفاع و امور خارجه امریکا، اشاره می کنیم.

ادوارد لاتواک دو روز پیش و درست قبل از کنفرانس جنوا در ویتر خود نوشت:«در یک گردهمایی در لاهه، رئیس امنیت ملی افغانستان در پنل سخنرانی در سمت راست من نشسته بود، در مورد وحدت و برادری برای مبارزه با تعصب سخن می گفت و خواستار پول بیشتر بود.»

ادوارد لاتواک افزود:«بسیار برادرانه و صمیمانه مچ دست چپ رئیس امنیت ملی افغانستان را گرفتم و پیشنهاد دادم ساعت طلایی رولکس گرانقیمت خود را با ساعت «تایمکس» بیست دلاری من عوض کند!

این اظهارات آقای لاتواک اگرچه دقیقا اشاره نکرده که رئیس امنیت ملی وقت افغانستان در نشست لاحه چه کسی بوده اما به نوعی به فساد گسترده در دستگاه دولتی افغانستان اشاره می کند.

کمی نگاه عمیق تر به این نوشته فیس بوکی به نشان می دهد که جامعه جهانی از فساد در لایه های دولت به ویژه در میان افراد نزدیک حکومتی گله مند است.

این در حالی ست که مبارزه با فساد یکی از تعهدات قوی دولت افغانستان به جامعه جهانی در کنفرانس های بین المللی گذشته از جمله کنفرانس قبلی جنوا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.