• انتشار: 29 ژوئن 2019
  • ساعت: 22:12
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35373
پرینت
کارشناسان:

دور هفتم گفت و گوی صلح امریکا با طالبان نتیجه بخش خواهد بود

شماری از آگاهان امور سیاسی می‌گویند هفتمین دوره گفتگوهای مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در مورد صلح افغانستان، نتیجه‌بخش خواهد بود.

قرار است که دور جدید گفتگوهای مقام‌های امریکایی و نمایندگان گروه طالبان پیرامون صلح افغانستان، امروز شنبه (۸ سرطان) در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شود.

شماری از آگاهان امور سیاسی و منابع نزدیک به گروه طالبان این دور مذاکرات بین مقام‌های امریکایی و نمایندگان گروه طالبان را مهم و تعیین کننده می‌دانند.

عبدالوارث سیغانی آگاه امور سیاسی گفت:” دولت مردان امریکایی عجله دارند که به هرنوعی می‌شود با گروه طالبان توافق کرده به جنگ افغانستان نقطه پایان بگذارند.”

وی بیان داشت، شخص دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به خاطر اینکه یک دستاورد از جنگ و صلح افغانستان برای خودش در انتخابات ریاست جمهوری امریکا داشته باشد در تلاش توافق با گروه طالبان هست.

این آگاه مسایل سیاسی گفت:” امریکایی‌ها عجله دارند برای بهتر برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صلح را در این کشور تامین شود لهذا آخرین تلاش شان را خواهد کرد تا طالبان را قناعت دهند.”

این در حالی است که هفته گذشته، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.

وزیر خارجه امریکا پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت: که پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات با طالبان حاصل شده و انتظار می‌رود توافق با طالبان در زمینه عدم استفاده از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی، بزودی نهایی شود.

وی بیان داشت: “امیدوارم بتوانیم قبل از اول سپمتبر، یک توافق صلح در دست داشته باشیم؛ هدف ما همین است.”

آقای سیغانی در این باره گفت:” تامین صلح سراسری در افغانستان نیازمند اجماع منطقوی است که اگر کشورهای منطقه در افغانستان از دنبال کردن منافع شان عقب نشینی کنند این حرف آقای پمپئو نیز دور از واقعیت نخواهد بود”.

وی بیان داشت که قراین نشان می‌دهند که کشورهای منطقه یک رویکرد تازه از خودشان در قبال جنگ و صلح افغانستان اتخاذ کرده‌اند که بیانگر اجماع منطقوی برای تامین صلح در افغانستان است.

در همین حال نظر محمد مطمین آگاه مسایل سیاسی نیز به خبرگزاری جمهور گفت:”هفتمین دور گفتگوهای مقام‌های امریکایی با نمایندگان طالبان امید بخش است.”

وی بیان داشت:” در این دوره مذاکرات روی جزئیات دو موضوع مهم (خروج نیروهای امریکایی و ناتو به طور مکمل از افغانستان و اینکه دیگر افغانستان منبع خطر برای جهان نباشد) بین طرفین بحث می‌شود.”

آقای مطمین گفت:”احتمال قوی وجود دارد که در این دوره مذاکرت موضوعات یاد شده شش دوره قبل  نهایی شده و توافقنامه صلح بین طالبان و امریکایی‌ها امضا شود.”

آقای مطمین افزود:” طالبان تاکید دارند که توافقنامه شان با ذکر” امارات اسلامی” با ایالات متحده امریکا امضا شود اگر امریکایی‌ها در این مساله انعطاف نشان دهند مسله حل است و اگر آنها به این خواست طالبان (ذکر امارات اسلامی در توافقنامه) موافقت نکند این احتمال نیز وجود دارد که همه نشست‌ها بی‌نتیجه بوده چیز بدست نیاید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.