• انتشار: 6 می 2019
  • ساعت: 14:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34366
پرینت

دور ششم گفت‌وگوهای مستقیم امریکا با طالبان به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان یک روز به تأخیر افتاد

دور ششم مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان با یک روز تأخیر قرار است فردا سه‌شنبه کلیک بخورد.

یک منبع نزدیک به اتاق مذاکره به بی بی سی گفته است که روز یکشنبه چهارمین روز مذاکرات «بحث ها خوب بود و پیشرفت خوب صورت گرفت.»

زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان این دور مذاکرات را با تاکید جدی بر موضوع آتش بس آغاز کرد ولی اظهارات روز اولش که از طالبان خواست سلاح به زمین بگذارند واکنش تند طالبان را در پی داشت تا حدی که دو روز اول مذاکرات بیشتر با واکنش و ضد واکنش ها سپری شد.

ملا برادر رئیس دفتر قطر این گروه روز شنبه با آقای خلیلزاد دیدار و گفتگو کرد و به قول این منبع، تنشی که هفته گذشته در دو روز اول گفتگو ها بین دو طرف ایجاد شده بود، رفع شد.

یک منبع طالبان گفته است امریکایی‌ها و طالبان روز شنبه و یکشنبه روزهای سوم و چهارم گفتگوها بیش از ده ساعت مشغول چانه زنی بودند.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تضمین اینکه خاک افغانستان علیه دیگران استعمال نشود، برگزاری دیالوگ و مذاکرات بین الافغانی و کاهش خشونت‌ها چهار موضوعی بود که به شکل جدی‌تر در دور ششم از سوی امریکایی‌ها روی میز مذاکره مطرح شد.

آقای خلیلزاد بدون ارایه جزییات این بار با طالبان روی طرح کاهش خشونت‌ها بحث می‌کند طرحی که به باور آقای خلیلزاد بالاخره راه را به یک آتش بس سراسری هموار خواهد کرد.

در ظاهر موضوعات مورد اختلاف بین طرفین تعین جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی و خارجی از افغانستان و برقراری آتش بس است که هر دو طرف با وجود شش دور از مذاکرات در چند ماه اخیر هنوز هم ملاحظات جدی خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.