• انتشار: 26 ژوئن 2019
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35294
پرینت

دور سوم انتخابات مجلس برای تعیین رئیس نیز بی نتیجه ماند

دور اول مرحله سوم انتخابات ریاست مجلس که میان چهار تن از نامزدان برگزار شد نیز هیچ برنده ای نداشت.

در دور اول مرحله سوم انتخابات ریاست مجلس امروز چهارشنبه(۵ جوزا) میان خان آقا رضایی، خان محمد وردک، صدیق احمد عثمانی و عبدالستار حسینی برگزار شد؛ اما هیچ کدام آرای کافی را به دست نیاوردند.

در انتخابات امروز مجلس ۲۳۷ رای استفاده شده بود و نامزدان برای برنده شدن به ۱۱۹ رای تایید نیاز داشتند.

در دور اول مرحله سوم انتخابات ریاست مجلس ، خان آقا رضایی ۷۷ رای تایید، خان محمد وردک ۸۰ رای تایید، صدیق احمد عثمانی ۴۰ رای تایید و عبدالستار حسینی هم ۱۴ رای تایید به دست آوردند. ۴ رای سفید و ۲۲ رای باطل نیز از سوی نمایندگان استفاده شده بود.

ملک قیس نورآغا رییس موقت مجلس اعلام کرد در دور اول مرحله سوم انتخابات ریاست مجلس هیچ یکی از نامزدان برنده نشدند؛ بناً انتخابات مجلس به دور دوم مرحله سوم که بعد از ظهر امروز برگزار خواهد شد می رود. این دور انتخابات میان خان آقا رضایی و خان محمد وردک که در دور اول بیشترین آراء را دریافت کرده بودند، برگزار خواهد شد.

این در حالی است که مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس پس از حدود ۴۰ روز تنش میان نمایندگان دیروز  برگزار شد که هیچ کدام از نامزدان نتوانستند کرسی ریاست را از آن خود کند.

در دور دوم مرحله اول انتخابات ریاست مجلس، میر رحمان رحمانی از سوی رییس موقت مجلس با کسب ۱۲۳ رای تایید برنده اعلام شد؛ اما کمال ناصر اصولی رقیب انتخاباتی او نتیجه انتخابات را نپذیرفت و تنش میان نمایندگان حدود ۴۰ روز ادامه داشت.

دور اول انتخابات مجلس یک رای به چالش کشیده بود. آقای رحمانی تاکید داشت که این رای درست است؛ اما رقبای انتخاباتی او می گفتند که آن رای باطل است.

سر انجام، نمایندگان مجلس بروز دوشنبه گذشته بالای درستی و یا نادرستی همان یک رای انتخابات برگزار کردند که اکثر نمایندگان به رد آن رای دادند و بر همین اساس مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس دیروز آغاز شد.

بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس، هرگاه انتخابات ریاست مجلس در سه مرحله نتیجه ندهد، در مرحله چهارم نامزدی که در سه دور گذشته انتخابات بلندترین آرای نمایندگان را دریافت کرده، رییس مجلس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.